Три од нив се изградени и веќе се дел од руската флота - „Јури Долгоруки“, „Александар Невски“ и „Владимир Мономах“. Четвртата подморница „Принц Владимир“ моментно е во фаза на тестирање.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 февруари, 2020 14:04

Ова е најсмртноносно оружје во светот: За пола час може 280 градови да ги претвори во пепел(видео)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Атомските подморници вооружени со моќни нуклеарни ракети се најсмртоносно оружје што човекот досега го смислил.

На списокот се наведени 5 американски и руски подморници што можат да го уништат светот, а првата е подморница од Охајо која во средината на Студената војна може да „претвори до 288 градски димензии во пепел во радиоактивна пепел за помалку од половина час“.

Подморницата со седиште во Колумбија е предвидено да се гради во 2020 година во САД.

Што се однесува до руските подморници, се споменува „најтивката подморница“ со балистички ракети „955А Бори-А“, вооружена со проектили Р-30 „Булава“, подморница 667BDRM Делфин, балистички ракети од Синева и проект подморници 885М „пепел“ со ракета за крстарење со 3М-14 „калибар“.

Според претходниот весник, руските нуклеарни подморници на проектот „Борие“ би можеле да ја „опустошат“ Америка, дури и ако другите руски нуклеарни сили биле уништени „во првиот напад“.

Според руската државна програма за вооружување, се планира да се изградат осум подморници од класа Бори.

Три од нив се изградени и веќе се дел од руската флота – „Јури Долгоруки“, „Александар Невски“ и „Владимир Мономах“. Четвртата подморница „Принц Владимир“ моментно е во фаза на тестирање.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По телефонскиот разговор помеѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп, Русија испрати 60 тони медицинска опрема, вклучувајќи респиратори, маски и вентилатори.

МЕДИЦИНСКА ОПРЕМА ОД РУСИЈА ПРИСТИГНА ВО САД: Трамп призна- опремата е од врвен квалитет!

Соединетите држави ќе и платат на Русија контингент за медицинска опрема за борба...

Имено бебето Леонард е победник во битката со коронавирусот трпи доста тешки последици поради пандемијата од коронавирусот објави Јумама.

НАЈУБАВАТА ФОТОГРАФИЈА ОД ИТАЛИЈА: Ова бебе го победи коронавирусот и победнички се насмевна!

Најубавата фотографија која ќе ја видите денес е од Италија. Ова преслатко шестмесечно...

Поради ова, но и најавата на здравствените експерти, многу граѓани се прашуваа како ќе се снабдуваат со лекови и други намирници, како ќе ги шетаат миленичињата во текот на денот.

ВО ОВИЕ ДРЖАВИ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ТРАЕ 24 ЧАСА: Луѓето смеат да излезат само од три причини!

Полицискиот час воведен во Србија трае од 17 до 5 часот, а за време на викендите од 15 до...

Чарлс, кој беше прв во ред за британскиот престол, рече дека има „само благи симптоми“ и им се обрати на Британците и светот со видео-порака во која го опишува неговото искуство со вирусот.

ПРИНЦ ЧАРЛС ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ: Фрустрирачко и ново е ова искуство за сите нас!

Принцот Чарлс (71) се опорави од  COVID-19, што беше официјално потврдено од кралското...