Денеска Институтот за микробиологија на Кинеската академија на наука ги објави првите крупни фотографии од смртоносниот коронавирус.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 јануари, 2020 11:14

Погледнете го видеото колку е опасен овој тивок убиец!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Постојано расте бројот на загинати, и заболени од смртоносниот коронавирус, кој се шири многу брзо. До сега загинаа најмалку 26 лица а заразени се над 800. 

Кинезите објавија прва фотографија од смртоносниот коронавирус

Денеска Институтот за микробиологија на Кинеската академија на наука ги објави првите крупни фотографии од смртоносниот коронавирус.

Во моментот во Кина поточно во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница која ќе биде со капацитет од 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од коронавирусот. Оваа болница би требало да биде готова за околу 10 дена.

Не е ечудно што Кина го забрзува градењето на болница, истото се случи и во 2003 година кога изби епидемијата на САРС, од која починаа 774 лица, во Пекинг, па тога исто така за помалку од 10 дена беше изградена болница.

Опасно е тоа што првите симптоми кои ги имаат заразените од коронавирус се како од обична настинка која потоа мутира во тешка инфекција на белите дробови. Според експертите противмерки како носење маска на лицето, масовни дезинфекции не се во можност да го запрат ширењето.

За потсетување, денеска Сингапур потврди уште два случаи на заразени од новиот тип на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство на оваа земја, еден ден откако беше регистриран првиот случај.

Британските медиуми пренесуваат дека Министерството очекува уште случаи со заразени, пред се, заради развиените туристички врски со кинескиот град Вухан.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според него, за време на операциите во Идлиб, кои беа спроведени со поддршка на турските вооружени сили, загинаа околу 150 сириски војници, 12 тенкови, три оклопни возила и 14 воздушни системи се уништени.

ЕРДОГАН ШОКИРАШЕ: Ова што се случува во Сирија е војна- чекаме одговор од Путин

„Она што се случува во Сирија Идлиб сега може да се нарече војна. Веќе ги започнавме...

Во извештајот се вели дека Мортеза Рахманзаде, градоначалникот на 13 области во Техеран,  бил хоспитализиран вчера заради симптоми на коронавирус. Тестот покажал дека Мортеза е позитивен на коронавирус, пренесува Ројтерс.

КОРОНА ВИРУСОТ УДРИ И ПО ВЛАСТА: Градоначалникот на Техеран заврши во болница поради смртоносниот вирус!

Ирански функционер од Техеран е заразен со коронавирус, објави денес државната телевизија. Во...

„Одржавме помали воени вежби“, се вели во преписот на брифингот објавен од прес-службата на американската армија.

ПАНИКА: Американците вежбаа за нуклеарна војна со Русија – вака би изгледала оваа катастрофа

Соединетите држави спроведоа воени вежби, симулирајќи одговор на нападот на Русија...

Ердоган денеска посочи дека ќе обави телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин за моменталната ситуација во Сирија, како и дека акциите на Турција во Идлиб ќе зависат од резултатот на тој телефонски разговор.

Ердоган: Војната започна, денеска ќе разговарам со Путин!

Денеска претседателот на Турција  Реџеп Тајип Ердоган изјави дека тоа што во моментов...