Коронавирусот може да биде присутен на кожата и на телесните течности на починатиот, поради што, според експертите, од исклучително значење е да се следат процедурите и прописите поврзани со погребувањето на лице кое починало од корона!

Објавил: Мирко Бачиќ | 12 декември, 2020 20:26

ОВА Е ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПОГРЕБ НА ПОЧИНАТ ОД КОРОНА: Короната ги зголемува трошоците за погреб, телото на починатиот може да ја пренесе инфекцијата!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вирусот може да биде на кожата и во телесните течности, па затоа, велат експертите, потребно е мртвите прво да се стават во лимен, а потоа во дрвена ковчег!

Коронавирусот може да биде присутен на кожата и на телесните течности на починатиот, поради што, според експертите, од исклучително значење е да се следат процедурите и прописите поврзани со погребувањето на лице кое починало од корона!

Методот на погреб, специфичен за пандемиите, дополнително ја зголемува цената на погребувањето, бидејќи мртвите прво се ставаат во лимен, а потоа во дрвен ковчег.

Вирусот може да биде на кожата и во телесните течности, па затоа, велат експертите, потребно е мртвите прво да се стават во лимен, а потоа во дрвена ковчег!

Покрај тоа, погребните компании имаат дополнителни трошоци, кои одвојуваат значително повеќе средства за заштитната опрема на вработените, како и за дезинфекција на гробиштата.

Д-р Горан Белојевиќ, професор на Медицинскиот факултет во Белград, за Телевизија Курир изјави дека погребувањето на мртвите од ковид е направено точно исто како што било направено со мртвите од сипаници.

Вирусот може да се пренесе и од починатиот. Може да биде на површината на кожата или во телесните течности на починатиот, па затоа е потребно сите починати кои имаат дијагноза U07,1 или U07,2, што е шифра на kovid 19, да бидат сместени во лимен ковчег што е можно поскоро, објаснува д-р Белојевиќ!

Тој додава дека овој начин на погребување на прво место е двојна цена за семејството.

ФАКТИ

Како да се закопаат мртвите од корона!

Идентификацијата на починатиот од ковид 19 ја врши еден член на семејството!

– Тој нема контакт со починатиот, останува кратко и носи заштитна опрема!

– Телото се става во лимен ковчег, која е заварен! 

– Потоа телото се става во дрвен, а потоа му се предава на гробарот!

– Телата на починатиот од короната не се капат, чистат, бричат ​​или чешлаат!

– Начинот на погреб е пропишан со посебен правилник за условите и начинот на постапување со остатоците на починатиот.

– Правилникот е во согласност со Законот за заштита на населението од заразни болести!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

СЗО прецизира дека оваа варијанта има мутации што би можеле да укажат на ризик од отпорност кон вакцините и нагласи дека се потребни дополнителни студии за да се испитаат карактеристиките на овој сој на коронавирусот.

СЗО следи нов сој на коронавирусот, наречен „му“

Светската здравствена организација (СЗО) следи нова мутација на коронавирусот, наречена...

Ставот дека Грција нема да толерира никаква инструментализација на ситуацијата во Авганистан и нема да дозволи да се повтори 2015 година по мигрантското прашање, го истакна и портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому на брифинг со новинарите.

Грција подигна ограда на границата со Турција: Не смее да се случи мигрантска криза како во 2015 година

Грција ја завршила изградбата на ограда долга 40 километри на границата со Турција...

Во последните 24 часа, Словенија тестираше 2 228 примероци, од кои 385 се позитивни на коронавирусот, објави Националниот институт за јавно здравје.

Бројот на заразени во регионот и натаму расте

Во голем број земји во регионот, бројот на новозаразени со корнавирусот продолжува...