Бидејќи првите симптоми на коронавирусот се појавуваат во периодот од 2-ри до 14-ти ден по инфекцијата, важно е цело време да се следи телото ако се појави кашлица или останување без здив.

Објавил: Перо Милчин | 8 јули, 2020 17:08

ОВА СЕ ЗНАЦИТЕ ДЕКА КОРОНАТА СЕ НАОЃА ВО ВАШЕТО ТЕЛО: Обрнете внимание, температурата не е помеѓу нив

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според Светската здравствена организација, дури 80% од случаите на коронавирус се лабораториски потврдени како благи или умерени, 14% како тешки и 6% како критични.

Бидејќи првите симптоми на коронавирусот се појавуваат во периодот од 2-ри до 14-ти ден по инфекцијата, важно е цело време да се следи телото ако се појави кашлица или останување без здив.

Зошто Covid-19 предизвикува пневмонија?

Според Светската здравствена организација, дури 80% од случаите на коронавирус се лабораториски потврдени како благи или умерени, 14% како тешки и 6% како критични.

Овие два симптома се знак дека САРС-КоВ-2 се шири на белите дробови каде продолжува да ги инфицира клетките, кои потоа умираат и паѓаат, со што му отежнува на телото да ги одржува белите дробови чисти. Воспалението предизвикува оштетување на ткивото на белите дробови и дополнително воспаление, така што овој злобен круг не запира сè додека има здраво ткиво што може да го уништи вирусот.

Воспалението може да објасни зошто сувата кашлица е еден од првите симптоми, а истото важи и за отежнато дишење и формирање на слуз.
Кои се симптомите на пневмонија?

Други симптоми што можат да се појават во оваа фаза се замор, болки во грлото, главоболка, болка во зглобовите или мускулите, треска и кивање. После пет дена, хроничните пациенти може да имаат потешкотии при дишењето, а потребни се седум дена пред да завршат во болницата. Поблаги случаи обично поминуваат во ова време.

Умерена до тешка пациенти ќе се развие пневмонија, која може да варира од не-живот загрозувачки до опасни по живот. Овие пациенти можат да се опорават во рок од неколку дена, но на некои им треба неколку недели.

Сепак, кај некои пациенти со тешка форма на инфекција и кај оние кои имаат критични симптоми, тие одеднаш можат да се влошат, така што тие да се претворат во синдром на акутен пулмонален едем, пишува Телеграф.

Пулмологот д-р Мирјана Даниловиќ посочува дека по појавата на првите симптоми на пневмонија, пациентите мора да направат скенер, а не рендген на белите дробови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Ќе забележите дека комарците помалку ќе ве напаѓаат ако редовно консумирате зеленчук и овошје, и ако го сведеме на минимум јадењето на храна богата со спорни киселини, што ги содржи секоја преработена храна, како што се млечни производи и месо.

ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ОТКРИВА: Еве како да се заштитите од комарците- оваа храна не треба да ја јадете!

Општо познато е дека комарците се хранат со човечка крв. Но, како што тврди пулмологот...

Да ја покажеме нашата грижа, да даруваме и да спасиме човечки живот. Апелирам на солидарност, затоа што нема ништо поважно од нашето здравје и здравјето на нашите најблиски! – порача министерот Филипче.

Обезбедени 61 единица плазма за третман на пациенти со ковид-19

Досега се обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19,...

Според експертите, топлата вода не дозволува размножување на вирусот односно доведува до негова потполна деконтаминација и истребување. Според нив хлорот во водата потполно ја губи способност за одржување на вирусот.

Конечно добра вест за коронавирусот: Откриено дали се размножува во вода?

Според најновото истражување од група експерти од Државниот истражувачки центар за...

Заштитна маска на лицето, држење физичка дистанца, често миење на рацете!

Клучно е да се почитуваат личните мерки за заштита и донесените протоколи за работа на плажите и базените од страна на СИТЕ

Со зголемениот број на посетители на туристичките места низ државата, клучно е да се...