Најсериозна кандидатка за нов министер за енергетика и рударство е Зорана Михајловиќ, која досега водеше градежништво и инфраструктура и ова всушност би било нејзино враќање во енергетскиот сектор.

Објавил: Стојче Бушин | 21 октомври, 2020 20:55

ОВА СЕ НОВИТЕ МИНИСТРИ ВО СРБИЈА: Вучиќ ја обнови владата со нови министри!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Одлуката на најсилната партија во Србија за формирање влада значително ќе ги измеша картите во партиите што прифатија да бидат дел од новото владејачко мнозинство.

Списокот со имињата на идните министри е сè уште отворен, но сигурно е дека покрај ставањето министри во одредени ресори, во владата ќе има места за нови луѓе!

Лидерот на СНС и српски претседател Александар Вучиќ откри дека Небојша Стефановиќ ќе биде во безбедносниот систем и се претпоставува дека тоа ќе биде секторот за одбрана.

Според „Курир“, Александар Вулин и Небојша Стефановиќ најверојатно ќе ги ротираат претходните оддели, така што лидерот на Социјалистичкото движење ќе ја преземе полицијата, а потпретседателот на „Прогресивците“ ќе ја преземе одбраната.

Како што дознава порталот, генералниот секретар на Претседателството на Србија и поранешниот министер за правда Никола Селаковиќ ќе се врати во Немањина 11, како министер за надворешни работи, на местото на Ивица Дачиќ, кој, за изненадување на сите, ја освои позицијата претседател на Собранието.

Најсериозна кандидатка за нов министер за енергетика и рударство е Зорана Михајловиќ, која досега водеше градежништво и инфраструктура и ова всушност би било нејзино враќање во енергетскиот сектор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

По беседите, остатоците на Патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата од свештеници од Белград.

ЧУДО ГОСПОДОВО: Гулаб со раширени крилја полета во Храмот Свети Сава и се сврте кон ОВИЕ ФРЕСКИ

Поглаварот на Српската православна црква, српскиот патријарх Иринеј (90), ќе биде погребан...

- Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, присуствува на светата литургија по повод упокојувањето на српскиот патријарх Иринеј, која се служи во црквата Свети Сава.

ВУЧИЌ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД КОВЧЕГОТ НА ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Во тек е светата литургија(ФОТО)

Последно збогување од блажениот српски патријарх Иринеј. – Претседателот на Република...

Погребната литургија започна нешто пред девет часот во Катедралната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј.

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ВЕЛИЧЕНСТВЕНО ИЗГЛЕДА ВЕЧНИОТ ДОМ НА ИРИНЕЈ: Се е спремно за погребот на српскиот Патријахар

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во Храмот Свети Сава...

Ковчегот со телото на српскиот патријарх Иринеј е во средината на храмот и е целосно затворен, а во делот на главата и градите е покриен со стакло.

(ФОТО) КОВЧЕГОТ СО ТЕЛОТО ИРИНЕЈ ДО ПОЛОВИНА ПОКРИЕНО СО СТАКЛО: Започна погребната литургија во Соборниот храм

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх...