Ова се новите пратеници од „Можеме“ кои треба да седнат во собраниските фотелји:

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 јули, 2020 12:05

ОВА СЕ ПРАТЕНИЦИТЕ ОД КОАЛИЦИЈАТА „МОЖЕМЕ“ КОИ ЌЕ СЕДНАТ ВО СОБРАНИСКИТЕ ФОТЕЛЈИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото А1 он

Вчера Државната изборна комисија ги објави конечните неофицијални резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа завчера. Според она што беше соопштено Коалицијата „Можеме“ предоведна од СДСМ освои 46 пратеници, ВМРО-ДПМНЕ и други 44, Демократската унија за интеграција (ДУИ) 15, Алијанса на Албанците и Алтернатива 12, Левица два и ДПА еден мандат.

Според Државната изборна комисија, „Можеме“ имаат 46 мандати, ВМРО ДПМНЕ освоија 44 пратенички места, ДУИ 15, Алијанса 12, Левица 2, ДПА 1 мандат.

Партиите веќе и започнаа да ги објавуваат листите на пратеници, а ова се новите пратеници од коалицијата „Можеме“ предводена од  СДСМ  кои треба да седнат во собраниските фотелји:

ИЕ 1

Никола Димитров

Мила Царовска

Дамјан Манчевски

Моника Зајкова

Дарко Каевски

Горан Мисовски

Кастриот Реџепи

Марија Георгиевски

ИЕ2

Оливер Спасовски

Сања Лукаревска

Мухамед Зеќири

Даниела Маркоска

Мартин Костовски

Љатифе Шиковска

Бастри Бајрами

ИЕ3

Љупчо Николовски

Јагода Шахпаска

Сашо Николов

Маја Морачанин

Ненад Коциќ

Соња Михаиловска

Љупчо Балковски

Марија Ангелова

Илија Николовски

ИЕ4

Зоран Заев

Соња Мираковска

Миле Талевски

Даниела Колева

Панчо Минов

Марија Костадинова

Костадин Костадинов

Лолита Ристова

Павле Трајанов

Коле Чаракчиев

ИЕ5

Радмила Шекеринска

Јован Митрески

Бисера Костадиновска Стојчевска

Лазе Таневски

Бети Рабаџиевска Наумовска

Енес Ибрахим

Боби Мојсоски

Жаклина Лазаревска

ИЕ6

Биљал Касами

Фаница Николоска

Бејџан Иљас

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Избори 2020

Груби вели дека нема да дозволат да се вратат назад, без разлика дали се во позиција или во опозиција, па затоа истакна дека не доаѓа во предвид ДУИ да коалицира со Левица.

Груби: Секојдневно контактираме со СДСМ, не доаѓа во предвид коалиција со Левица!

Во интервју за албански „Шчип“,  организацискиот секретар на ДУИ, открива дека...

ДУИ има многу добра положба за преговарање, се согласувам со ставот дека барањето за прв премиер Албанец, не беше ништо повеќе од преговарачки чин на Али Ахмети- рече Богоевски.

Богоевски: Заев може да собере 61 пратеник и без ДУИ!

Поранешниот пратеник од редовите на СДСМ, Павле Богоевски во вчерашното гостување...

Откако ДИК и Управниот суд ги отфрлија нивните приговори и жалби за изборни прекршувања во 5 и 6 изборна единица, главно за полнење на кутии, тие за понеделник најавуваат протестен марш во Скопје.

Таравари: Ако ДУИ дозволи да отвориме една гласачка кутија во Зајас, ќе им ги дадеме сите пратеници!

Арбен Таравари, генералниот секретар на Алијансата за Албанците, во изјава за ТВ 21,...

Тој претходно истакна дека СДСМ, брзаше дури и во време на пандемија да има избори по секоја цена, а сега Заев замина на одмор велејќи дека има време за формирање Влада, и дека за тоа ќе се разговара после 2-ри август. 

Јакимовски: За да ги исполни сите барања на Заев ќе му остане само министерство за екологија

Во вчерашното гостување во емисијата „Само Вистина“ поранешниот градоначалник на...