Д-р професор Горан Роглиќ, од хемискиот факултет во Белград, објасни кои агенти се најефикасни за чистење на површини во домот како најдобра мерка за заштита од вирусот корона.

Објавил: Сара Фемина | 24 март, 2020 22:16

Ова средство убива вируси: Доктор откри што е најдобро за чистење на домот од вирусот- СИТЕ ГО ИМАМЕ

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs магазин.мк

Проф. Д-р Горан Роглиќ го откри најдоброто средство за чистење на домот за вирусот корона.

Д-р професор Горан Роглиќ, од хемискиот факултет во Белград, објасни кои агенти се најефикасни за чистење на површини во домот како најдобра мерка за заштита од вирусот корона.

Асепсол е еден од агентите, но како што рече професорот Рогиќ, има поефективни агенси од асепсол.

Асепсол е еден од агентите, но како што рече професорот Рогиќ, има поефективни агенси од асепсол.

„Најефективните хемиски агенси според податоците и странските извори се препарати базирани на хлор и 70 проценти етанол. Што се однесува до етанолот, тој главно се произведува на кампања, тој е поврзан со преработка на шеќер, но според информациите што ги имам, во моментот кога се активираат растенијата со шеќер и се зголемува производството на етанол во шеќерните растенија. “, рече тој во утринската програма на РТС.

Чистете ги површините на своите смартфони и компјутери

Имајќи во предвид колку се иложени на допири и општо на надворешна средина, паметните телефони и компјутерите се помеѓу најзагадените предмети во домовите, дури може да се каже дека се доста позагадени и од една тоалетна школка, на пример.

Масните траги кои потекнуваат од нашата кожа, по допирите на овие површини, можат да им помогнат на микроорганизмите полесно да преживеат надвор од домаќинот. Затоа, важно е да направите навика, според која барем еднаш во денот ќе ги чистите површините на овие апарати со дезинфекциски средства и соодветни влажни марамчиња

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

„Најголем ризик од инфекција има во затворените простори“, објаснува д-р Сара Кејт, професор по хирургија во Њујорк и додава дека отворените области се најбезбедни.

ДЕСЕТ МЕСТА КОИ ТРЕБА ДА ГИ ИЗБЕГНУВАТЕ ВО ДОБА НА КОРОНА!

За време на пандемија на коронавирус, многумина ги избегнуваат продавниците во трговските...

Во Европа, бројот на производителите на пиво се зголемил од 3.600 во 2010 година на 7.500 во 2017 година. Притоа, вкупното европско производство на пиво во 2017 година изнесувало 38 милијарди литри, а потрошувачката изнесувала 355 милијарди литри. Од даночните давачки со кои се оптоварува пивото во Европа биле собрани приходи од 40 милијарди евра.

Колку литри пиво годишно се пие во Македонија?

Пивото е алкохолен пијалак кој настанува со ферментација на скробеста супстанца (житни...

Тој изрази уверување дека правилното управување со пандемијата на вирусот корона ќе доведе до побрзо економско закрепнување, пренесува АНА.

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР НАЈАВИ: Ако се биде како што треба ќе ги отвориме границите на 1 јули!

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека земјата ќе ги отвори своите граници...

Во мијалникот има повеќе од 500.000 бактерии во просек - десет пати повеќе отколку во просечниот тоалет, потврдија студиите.

ОВДЕ СЕ НАОЃААТ БАКТЕРИИ И ВИРУСИ: Кои се највалкани места и работи во вашиот дом!

Секогаш во вашиот дом постои нешто што сè уште не сте успеале детално да го исчистите....