Оддалечено е околу 30 километри од брегот на Сао Паоло, Бразил, и од воздухот изгледа зачудувачки убаво - сонце и опкружено со кристално чисто море.

Објавил: Рејхан Бајрами | 11 јануари, 2021 7:54

ОВДЕ ЖИВЕАТ НАЈСМРТОНОСНИТЕ ЗМИИ НА СВЕТОТ: Овој остров е оддалечен 30 километри од Сао Паоло, а еве неколку страшни приказни поврзани со него

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Змискиот остров не е замислена локација од кошмари или ужас, туку вистинско место кое луѓето навистина го нарекуваат, иако локално е познато и како „Илха де Квеимада Гранде“.

Оддалечено е околу 30 километри од брегот на Сао Паоло, Бразил, и од воздухот изгледа зачудувачки убаво – сонце и опкружено со кристално чисто море.

Но, идејата за рај и егзотична локација за одмор брзо паѓа во вода – затоа што Змискиот остров не го доби тоа име благодарение на неговата форма, туку затоа што е дом на најсмртоносните змии на светот, од кои има буквално илјадници.

Нема место на Земјата каде што концентрацијата на отровни змии е поголема“, истакнуваат научниците.

Бидејќи нејзината површина е само 0,45 квадратни километри – пресметката е јасна, таму не само што ќе видите змија, туку ќе видите стотици од нив, или една змија на секој метар земја.

Не е изненадувачки што луѓето не живеат на тој остров, а единствениот доказ за постоењето на човекот е светилникот изграден за да се избегнат бродоломи. Некој мораше да изгради светилник и да управува со него, а според Смитсонијан, во раните 1900-ти, човекот што бил одговорен живеел на островот.

Според легендата, последниот чувар на светилникот и неговото семејство не преживеале, бидејќи змиите наводно влегле во нивниот дом преку отворени прозорци.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Новиот закон исто така ќе има обврска да ги обезбедува потребите на членовите на семејството за време на поднесувањето на апликациите за повторно обединување на семејството, што е воведено со привремениот закон.

Шведска ги заострува правилата за постојано вселување

Законскиот план на социјалдемократската влада во коалиција со Зелените, треба да го...

Неприфатливо е што 70 проценти од дозите на вакцини досега се дистрибуирани на граѓани од само 10 земји, а некои земји немаат ниту една доза, вели таа.

СТО: Компаниите мора да произведат доволно вакцини или да издаваат лиценци

Фармацевтските компании треба да произведат доволно вакцини против Ковид-19 за сите...