Вкупно 108 доброволци, сите жители на Вухан на возраст меѓу 18 и 60 години, беа поделени во три групи, од кои секоја добиваше различни дози на серум.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 март, 2020 13:10

ОВИЕ ГРАЃАНИ СЕ ГОРДОСТ НА КИНА: Доброволци ја примија првата експериментална вакцина против КОРОНА!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/China Daily магазин.мк

Група од 108 доброволци, избрани по строги процедури, учествуваа во првата вакцинација како дел од првата фаза на клиничкото испитување на вакцината COVID19.

Вакцината беше развиена од биотехничка компанија со седиште во Тијанџин и истражувачки тим предводен од Чен Веи, специјалист за превенција и контрола на биохарбари во Академијата за воени медицински науки на Национално ослободителната армија.

Вкупно 108 доброволци, сите жители на Вухан на возраст меѓу 18 и 60 години, беа поделени во три групи, од кои секоја добиваше различни дози на серум.

Регер Чен Менгџао (34) беше регистриран како волонтер на вакцини на 16 март. Четири дена подоцна, тој стана еден од ретките што треба да се вакцинираат.

Вкупно 108 доброволци, сите жители на Вухан на возраст меѓу 18 и 60 години, беа поделени во три групи, од кои секоја добиваше различни дози на серум.

„Бидејќи секое лице има различна ситуација, повеќето од волонтерите се во групата со ниски дози, а јас сум во групата со средни дози“, рече Чен.
За да бидат вакцинирани, тие треба да поминат серија на ригорозни физички тестови.

„После секој тест, експертска група користи книга за да го сними секој физички преглед, внимателно испитувајќи ја мојата минато медицинска историја, историја на трансфузија на крв и дали сум бил во одделот за брза помош. “

По инјекцијата, Чен, како и многу доброволци, почнаа да имаат висока температура.

„Се искачи на 37,8 степени за еден ден. Тоа е нормално и може да укаже на тоа дека имунолошкиот систем реагирал“, рече тој, додавајќи дека температурата на неговото тело се вратила во нормала.

Ку, примач на ниски дози, не пријавил непријатни симптоми и немал треска, но како пушач тој има дополнителен предизвик да се повлече во текот на овој процес и мора да следи одредена диета за време на карантинот.

Исхраната содржи месо, ориз, зеленчук и овошје, како и сок од кокос, вели Чен, кој сè уште е во карантин.

Покрај тоа што 14 дена се карантинираат, тие треба да бидат во контакт со лекарите во наредните шест месеци и треба да ја тестираат крвта една недела по вакцинацијата, а потоа повторно половина месец подоцна. Тие исто така треба да направат тест на крвта по еден месец, три месеци и шест месеци, соодветно.

„Како жител на Вухан и ветеран, јас имам одговорност да волонтирам и целото мое семејство ме поддржува. Тоа е она што треба да направам“, рече Ку.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Јас се обидувам да коментирам многу внимателно или подобро да не коментирам што се случува во Соединетите држави или во други земји.

ПУТИН ЗА АМЕРИКА: Нивните длабоки внатрешни кризи се забележуваат од победата на Трамп!

Рускиот претседател Владимир Путин за прв пат реагираше на масовните протести во Америка...

Горивото што се истури во рускиот дел на Арктичкиот круг стигна до езерото од кое реката тече северно кон океанот.

ПУТИН ЗБЕСНА! Еколошката катастрофа од Сибир станува светски проблем (ВИДЕО)

Минатата недела, претседателот Владимир Путин прогласи вонредна состојба и ги критикуваше...

Одборот на NBER објави дека рецесијата започнала во февруари. Според широката дефиниција на ова биро, рецесијата е “пад на економската активност која трае неколку месеци”.

Американската економија официјално во рецесија!

Американската економија е во рецесија, објави Националното биро за економски истражувања...