Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше вакциниран против вирусот корона во директен телевизиски пренос, станувајќи првиот израелски и еден од првите светски лидери кои примиле вакцина против Ковид-19.

Објавил: Перо Милчин | 27 декември, 2020 16:04

ОВИЕ СВЕТСКИ ЛИДЕРИ ЈА ПРИМИЈА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНА: Ана Брнабиќ беше меѓу првите!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Веднаш откако фармацевтските компании започнаа со првите испораки на вакцини против Ковид-19 во земјите низ целиот свет, вакцините ги примија многу лекари, епидемиолози, политичари, а премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, беше првата европска лидерка што ја прими вакцината!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше вакциниран против вирусот корона во директен телевизиски пренос, станувајќи првиот израелски и еден од првите светски лидери кои примиле вакцина против Ковид-19.

Нетанјаху рече дека сака да биде првиот примател во земјата за да даде „личен пример“ и да ги охрабри Израелците да го сторат истото.

„Верувам во оваа вакцина“, рече тој пред да добие доза од вакцината Фајзер/ Бионтек во медицинскиот центар Шеба во близина на Тел Авив.

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, исто така, ја доби првата доза на вакцина против коронавирусот на Фајзер во директен телевизиски пренос за да ја охрабри јавноста да го стори истото.

Вакцинацијата против вирусот корона започна и во Србија, а првата вакцина ја прими премиерот на Србија, Ана Брнабиќ.

Бајден од болницата во Newујорк во американската сојузна држава Делавер ги повика сите Американци да ја примат вакцината кога ќе им биде достапна.

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи ја прими првата доза на вакцина за коронавирус, изработена од компанијата Модерна. Фаучи ја прими вакцината во Националниот институт за здравство (НИХ), а целиот настан беше пренесуван во живо на националната телевизија, како дел од обидот да ги убеди Американците дека вакцината е безбедна и ефикасна.

Тој ја прими вакцината заедно со директорот на институтот, Фенси Колинс и министерот за здравство, Алекс Азар. Потпретседателот на САД Мајк Пенс беше вакциниран против Ковид 19 пред телевизиските камери за да ги убеди Американците дека вакцината е безбедна.

“Не почувствував ништо, рече Пенс откако беше вакциниран и оцени дека брзината со која се развила вакцината е “медицинско чудо”.

Вакцинацијата против вирусот корона започна и во Србија, а првата вакцина ја прими премиерот на Србија, Ана Брнабиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...