Ова се новите министри во Србија!

Објавил: Перо Милчин | 25 октомври, 2020 12:42

ОВИЕ СЕ НОВИТЕ МИНИСТРИ: Вака ќе изгледа новата ВЛАДА ВО СРБИЈА!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во новата српска влада ќе има вкупно 21 министерство. Според тој предлог, новата Влада на Србија ќе има три нови оддели, имено Министерство за грижа за селата, Министерство за грижа за семејството и демографија и Министерство за човекови и малцински права и социјален дијалог.

Ова се старо новите министри во Србија:

Министерство за финансии – Синиша Мали

Министерство за економија – Анѓелка Атаначковиќ

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство – Бранислав Недимовиќ

Министерство за заштита на животната средина – Ирена Вујовиќ

Министерство за градежништво, транспорт и инфраструктура – Томислав Момировиќ

Министерство за рударство и енергија – Зорана Михајловиќ

Министерство за трговија, туризам и телекомуникации – Татјана Матиќ

Министерство за правда – Маја Поповиќ

Министерство за државна управа и локална самоуправа – Марија Обрадовиќ

Министерство за човекови и малцински права и социјален дијалог – Гордана Стрип

Министерство за внатрешни работи – Александар Вулин

Министерство за одбрана – Небојша Стефановиќ

Министерство за надворешни работи – Никола Селаковиќ

Министерство за европска интеграција – Јадранка Јоксимовиќ

Министерство за образование, наука и технолошки развој – одделот што доби СПС, како што дознаваме, треба да биде Бранко Ружиќ, потпретседател на СПС и поранешен министер за државна администрација и самоуправа!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

По беседите, остатоците на Патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата од свештеници од Белград.

ЧУДО ГОСПОДОВО: Гулаб со раширени крилја полета во Храмот Свети Сава и се сврте кон ОВИЕ ФРЕСКИ

Поглаварот на Српската православна црква, српскиот патријарх Иринеј (90), ќе биде погребан...

- Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, присуствува на светата литургија по повод упокојувањето на српскиот патријарх Иринеј, која се служи во црквата Свети Сава.

ВУЧИЌ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД КОВЧЕГОТ НА ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Во тек е светата литургија(ФОТО)

Последно збогување од блажениот српски патријарх Иринеј. – Претседателот на Република...

Погребната литургија започна нешто пред девет часот во Катедралната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј.

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ВЕЛИЧЕНСТВЕНО ИЗГЛЕДА ВЕЧНИОТ ДОМ НА ИРИНЕЈ: Се е спремно за погребот на српскиот Патријахар

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во Храмот Свети Сава...

Ковчегот со телото на српскиот патријарх Иринеј е во средината на храмот и е целосно затворен, а во делот на главата и градите е покриен со стакло.

(ФОТО) КОВЧЕГОТ СО ТЕЛОТО ИРИНЕЈ ДО ПОЛОВИНА ПОКРИЕНО СО СТАКЛО: Започна погребната литургија во Соборниот храм

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх...