Освен што се препорачува во многу диети, сега јаболкото има и друга намена, односно помага во будењето па едноставнозаменете го кафето со едно јаболко наутро.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 февруари, 2020 19:53

Овошје кое треба да го јадете наутро- ќе ве разбуди подобро од кафе!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Речиси секој од нас верува во тоа дека првото утринско кафе е пресудно за да се расоните, но малкумина знаат дека јаболкото има многу подобар ефект.

Освен што се препорачува во многу диети, сега јаболкото има и друга намена, односно помага во будењето па едноставнозаменете го кафето со едно јаболко наутро.

Јаболкото сесмета за симбол на здравјето, токму поради тоа што содржи и минерали, многу калиум (100 до 180 мг), калциум, фосфор, магнезиум и железо. 

Зависно од сортата, 100 грама јаболко содржи отприлика 85 гр вода, 10.9 гр јаглени хидрати и 3 гр диетални влакна. Јаболкото содржи и минерали, многу калиум (100 до 180 мг), калциум, фосфор, магнезиум и железо.

Јаболкото е добро бидејќи не влијае на притисокот. Јаболкото ќе го разбуди телото на природен и лесен начин, што нема да предизвика нервоза и недостаток на сон.

Јаболкото е едно од најздравитеовошја и е богато со витамините А, Б и Ц, но и со пектинот, кој во организмот ги апсорбира водата и отровите. Кафето подобро ќе дејствува при будењето, но со можни последици, додека јаболкото е здрав начин за будење на телото.

Јаболкото обично се јаде сурово, но, исто така, и печено, варено, сушено, преработено во сок, мармалад, џем, желе и јаболков оцет. Во просек, водата сочинува 82 проценти од тежината на плодот, јаглехидратите имаат околу 12 проценти, масти и протеини заедно околу еден процент, а целулозата се наоѓа во плодот околу еден процент.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Зоолошката градина Бронкс се затвори на 16 март како дел од мерките за спречување на пандемијата на вирусот корона.

Животно во Америка се заболе со КОРОНА: Тигар од ЗОО во Њујорк заразен со вирусот (ВИДЕО)

Тигар во зоолошката градина во Њујорк е позитивен за вирусот корона, што е првиот потврден...

Обично неспецифичната одбрана ефективно ги уништува микроорганизмите, но доколку таа се покаже како неефективна и микроорганизмите навлезат во телото, тогаш специфичната одбрана влегува во акција.

Која е улогата на имуниот систем?

Имунолошкиот систем претставува збир од органи ткива и жлезди кои го штитат телото...