Во документот се вели дека Русија го смета нуклеарното оружје исклучиво како средство за ограничување, додека нејзината примена е тајна мерка.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 јуни, 2020 10:02

ОВОЈ ДОКУМЕНТ ГО КРИЕШЕ ПУТИН: Откриени четири причини поради кои Русија ќе користи нуклеарно оружје!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Sputnjik

Рускиот претседател Владимир Путин ги утврди основите на државната политика во областа на нуклеарно ограничување. Документот за прв пат беше објавен на официјалниот портал за правни информации. До сега, тој секогаш беше во тајност.

Во документот се вели дека Русија го смета нуклеарното оружје исклучиво како средство за ограничување, додека нејзината примена е тајна мерка.

Текстот наведува четири услови под кои Русија може да користи нуклеарно оружје:

1. лансирање балистички ракети на територијата на Русија или нејзините сојузници

2. кога непријателот користи нуклеарно или некое друго оружје за масовно уништување

3. во случај на влијание врз стратешки важните државни и воени објекти

4. агресија со употреба на конвенционално оружје што може да го доведе во прашање постоењето на самата држава Русија

Последната уредба за основите на државната политика во областа на нуклеарно ограничување беше потпишана од Димитриј Медведев во 2010 година и имаше период на важење од 10 години.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ победија во 41 општина. ВМРО-ДПМНЕ заедно со Коалицијата победи во Скопје, победи во Ѓорче Петров, во Бутел, Гази Баба, Аеродром, Кисела Вода, Сопиште, Петровец, Илинден, победивме во Македонски Брод, во Велес, Карбинци, Виница, Кратово, Зелениково, Македонска Каменица, Зрновце, Пробиштип, Пехчево. Победивме во Свети Николе, Штип, Чешиново – Облешево. Победивме во Босилово, Гевгелија, Градско, Демир Капија, Василево, Росоман, Кавадарци, Кривогаштани, Могила, Неготино.

МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ го има најголемиот кредибилитет да се бори за состав на новата Влада

Народот се определи за промени и за тоа дека живееме во реалност која е тешка и мачна...

Факт е дека изборниот резултат што го постигна ДУИ, му дава за право да ја зголеми својата фактура, но не верувам дека до крај ќ еинсистира на позицијата за избор на премиер Албанец, поради тоа што СДСМ реално и попбеди на изборите“, вели Муслиу.

МУСЛИУ ЗА ФАКТОР: Изборите нема да се повторат, ДУИ нема да оди до крај со идејата за премиер Албанец!

Во изјава за Фактор.мк политичкиот аналитичар Алберт Муслиу вели дека по вчерашните...

Еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ чини околу 7000 гласа, а еден пратеник на Левица чини скоро 19 000 гласа односно два ипол пати повеќе. Алијанса и Алтернатива кои имаат два пати повеќе гласови од Левица имаат 6 пати повеќе мандати или 12 вкупно.

ДИК ќе добие тужба од Левица: Апасиев обвини за НЕВИДЕН ИЗБОРЕН ГРАБЕЖ

На денешната прес-конференција претседателот на Левица Димитар Апасиев истакна дека...