Ивермектин е антипаразитско средство кое се користи уште од 1980-тите за третман и превенција на болести поврзани со паразити кај луѓето, миленичињата и добитокот и е делотворен за парализа.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 април, 2020 20:08

ОВОЈ ЛЕК ГО УБИВА КОРОНАВИРУСОТ ЗА 48 ЧАСА! Луѓето веќе го користат за успешно лечење на други болести

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Истражувачите кои го тестираат лекот ивермектин како можен лек за Ковид-19 забележаа ветувачки резултати во своите лабораториски студии.

Но, истражувањето е во рана фаза и лекот допрва треба да се тестира кај луѓе со COVID-19. Не знаеме толку многу, вклучувајќи ја вистинската доза и методот на испорака за лица со инфекција со коронавирус.

Значи, ако размислувате да купите нешто за секој случај, размислете повторно.

За што се користи Ивермектин моментално?

Ивермектин е антипаразитско средство кое се користи уште од 1980-тите за третман и превенција на болести поврзани со паразити кај луѓето, миленичињата и добитокот и е делотворен за парализа.

Во Австралија главно се користи  како лосион и крем за уши.

Ивермектин е антипаразитско средство кое се користи уште од 1980-тите за третман и превенција на болести поврзани со паразити кај луѓето, миленичињата и добитокот и е делотворен за парализа.

Исто така се користи во форма на таблети за третман на инфекција со кружни црви и како втора линија за третман на шуга и интензивно црвенило на лицето.

Кои се несаканите ефекти и потенцијалните штети?

Кога се конзумира во препорачаната доза, Ивермектин генерално добро се толерира. Некои од најчестите несакани ефекти вклучуваат дијареја, гадење, вртоглавица и поспаност.

Поретко се јавуваат несакани ефекти како недостаток на енергија, болки во стомакот, запек, повраќање, грозница, осип и чешање.

Како може Ивермектин да го третира COVID-19?

Неодамнешните лабораториски податоци од научниците од универзитетот Монаш и Институтот Доерти покажуваат дека лекот е во состојба да спречи репродукција на САРС-КоВ-2, вирус што предизвикува КОВИД-19.

Исто така, се покажа дека овој лек го запира ширењето на други вируси (како ХИВ, денга, грип и Зика), барем во лабораторијата.

Истражувачите откриле дека ивермектинот има ефект врз САРС-КоВ-2 по само една доза од лекот. Репликацијата на вирусот беше запрена во рок од 24 до 48 часа.

Сè уште не е јасно како точно функционира, но се чини дека ги запира процесите што овозможуваат протеинот да се движи во рамките на вирусот. 

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

„Подготвени сме да преговараме со сите учесници во овој процес за прифатливи решенија, но тоа зависи од нив – ние не одбиваме да преговараме, туку тие”, рече Путин во интервју за руската државна телевизија.

„Мислам дека дејствуваме во вистинската насока, ги штитиме нашите национални интереси, интересите на нашите граѓани, нашиот народ. И едноставно немаме друг избор освен да ги заштитиме нашите граѓани“, нагласи Путин.

Рускиот претседател тврди дека е „100 отсто“ сигурен дека Русија ќе ги уништи американските ракети „Патриот“ во Украина и го критикуваше Западот за обидот да ја „распарчи“ Русија.

„Во сржта на сето тоа е политиката на нашите геополитички противници, кои имаат за цел да ја распарчат Русија, историската Русија“, рече Путин.

„Тие отсекогаш се обидувале да ‘поделуваат и освојуваат’… Нашата цел е нешто друго – да го обединиме рускиот народ“.

Путин вели дека Русија е подготвена да преговара за Украина

Русија е подготвена да преговара со сите страни вклучени во конфликтот во Украина,...

– Со најголема сериозност ги осудувам неприфатливите акти на насилство и вооружени напади врз косовската полиција и меѓународниот персонал на северот на Република Косово и ги повикувам правосудните институции што поскоро да ги изведат нивните сторители пред лицето на правдата, напиша Мета.

Илир Мета: Ги осудувам неприфатливите акти на насилство

Албанскиот премиер Еди Рама и поранешниот албански претседател и лидер на Партијата...

Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ и на Шенген зоната го отфрлија приемот на Бугарија во Шенген, јавуваат бугарските медиуми. „За“ таквата одлука гласале 25 министри, а против биле двајца

ЕУ донесе одлука: Хрватска влегува во Шенген, Бугарија и Романија не

Министрите одлучија Хрватска да стане членка на Шенген, пренесуваат хрватските медиуми! Министрите...

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...