Речиси 30 плажи во градот Коста дел Сол беа затворени во неделата, а туристите се вратија од нив во најпосетуваниот дел од денот, пренесува британскиот Дејли Меил.

Објавил: Едмонд Бекири | 8 јули, 2020 15:12

ОГРОМНИ ГУЖВИ НА ПЛАЖИТЕ ВО ШПАНИЈА: Властите ги затвораат заради вирусот корона

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Властите во Шпанија, со цел да го спречат ширењето на вирусот „ковид-19“, наредија затворање на десетина плажи, поради огромните гужви што се формираа на нив во текот на викендот.

Речиси 30 плажи во градот Коста дел Сол беа затворени во неделата, пренесува британскиот Дејли Меил.

Плажите во Малага, кои во моментов се најмногу погодени од новите случаи на вирус, исто така се принудени да го намалат бројот на посетители со цел да се одржи социјалната дистанца.

Околу 55 плажи во јужна Андалузија беа затворени, додека во Кадиз една од плажите беше затворена во средина на денот поради пренатрупаност.
Поради зголемувањето на новите случаи на коронавирус во регионите на Галиција и Каталонија, карантинот беше повторно воведен во текот на викендот.

Како што се наведува, се очекува ситуацијата да се влоши како резултат на зголемувањето на странските туристи, бидејќи Шпанија е втора посета на земја, веднаш зад Франција, и која прима околу 80 милиони туристи годишно.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Иако ХНК нема јасни индикатори за состојбата или соодветни системи за евиденција, се проценува дека само околу 30 проценти од планираните посети биле реализирани во целиот кантон.

КАТАСТРОФАЛНА ТУРИСТИЧКА СЕЗОНА ВО БИХ: Огромни загуби поради короната!

Поради вирусот корона, туризмот во Херцеговина претрпе огромни загуби. Директорот...

-За влез во Црна Гора најверојатно ќе биде потребен негативен ПЦР тест или серолошки тест ЕЛЕСА, изјави Мугоша во гостувањето на утринската програма на телевизијата „Вијести“.

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Црна Гора од утре ќе ги отвори границите за граѓаните на Македонија, Србија, Босна и...

Најголемиот дел од оние што се регистрирани во земјава на граничните премини транзитирале, односно 44,4 отсто, 36 процени престојувале во земјава, а 19,6 отсто оствариле еднодневна посета.

Странските посетители најмногу се жалат за хигиената на јавните места и патната мрежа

Патната мрежа и хигиената на јавните места добиле најниска оценка од посетителите...

Во изјавата се посочува дека ова ги надминало проценките, очекувањата и конкуренцијата.

ЛУДИЛО ВО ХРВАТСКА: Во јули 1 милион туристи ја посетиле Хрватска- најмногу од Германија, Австрија, Чешка и Словенија

Во првите 14 дена од јули, повеќе од 950.000 туристи престојувале во Хрватска, што е 55% од...