Граѓаните порачаа дека договорот со Грција е велепредавство

Објавил: admin@magazin | 30 јуни, 2018 12:58

Одбележани 70 години од прогонот на Македонците од Егејска Македонија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Утринава во паркот Жена Борец одбележани беа 70 години од прогонот на Македонците од Егејскиот дел на Македонија.

Цвеќе пред споменик на децата бегалци положија повеќе делегации, меѓу кој од Кабинетот на претседателот на државата, од Светскиот македонски конгрес, цвеќе положија и партиски делегации од ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ.

Настанот беше во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците од Егејскиот дел на Македонија МАКЕДОН, а покровител беше светскиот македонски конрес.

-Ова е протест и против договорот за велепредавство меѓу Димитров и Коѕијас, рекоа учесниците.

Кога беше споменат договорот со Грција за промена на името тие гласно извикуваа „Уа“.

Граѓаните ги повикаа и СДСМ да положат цвеќе, но откако никој не дојде, тие почнаа да извикуваат „Уа“ и „Македонија, Македонија“.

На манифестацијата присутен беше и Ташко Јованов, претседател на Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушодари.

Откако завршија со полагањето цвеќе отидоа да погледнат изложба „70 години од прогонот на децата на бегалци од Егејскиот дел на Македонија 1948-2018“, во големата сала во Домот на АРМ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Со многу емоција, заедно со народот подготвена сум да ја понесам тежината на борбата.

Моќна порака на Мизрахи: Должни сме да си ја одбраниме нашата мајка, Македонија- НИЕ СМЕ МАКЕДОНСКИ НАРОД

Како што мечката си го брани своето мече, должни сме да си ја одбраниме нашата мајка,...

-Ја информирам јавноста дека Министерството за внатрешни работи во овој момент презема широк спектар на оперативни мерки и активности.

Кокаинот во Крушопек стигнал во пратка со банани (фото)

Полициска акција се спроведуваше во селото Крушопек, Сарај, каде е запленета голема...

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека бил принуден да се обрати на јавноста по, како што наведува, многубројните лажни вести за него и неговото семејство

Вицето: смешно е мене да ме поврзувате со рекет, јас сум честит човек!

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека...

Тој во допис за медиумите вели дека бил принуден да се обрати до јавноста по лажните вести кои акко што вели доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ а се контролирани од Никола Груевски. 

Сакаат да ни наштетат, ниту јас, ниту брат ми не сме вмешани во “Рекет”- по два дена молчење се огласи Вице Заев

Откако во медиумите пред два дена одекна веста дека Вице Заев и поранешниот премиер...