Бројот на турски туристи во периодот јануари-јули 2019 година е 65.403, додека бројот на ноќевања 96.325.

Објавил: Сара Фемина | 19 септември, 2019 15:56

ОДЛИЧНА ВЕСТ: Нови авионски линии до Скопје и Охрид од Анкара, Измир и Истанбул!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) најавува нови авионски линии до Скопје и Охрид од Анкара, Измир и Истанбул. Денеска во соработка со ТУРСАБ и Асоцијација на турски туристички агенции, организираше бизнис состаноци на 20 нови тур-оператори од Турција со туристичкиот сектор од земјава.

Според Агенцијата, зголемениот број авионски линии значи поедноставена можност за патување на Турците во земјава и обратно, а интересот е резултат на добрата соработка во минатото и историската близина поради која се уште постојат силни семејни и пријателски врски, објави опсервер.мк.

Туроператорите од Турција за време на престојот ќе ги посетат југозападниот дел од земјава, чаршиите во Скопје, Битола и Охрид, отоманските споменици на културата, а ќе имаат можност да уживаат и во македонската традиционална кујна, како и во винскиот регион.

Денеска во соработка со ТУРСАБ и Асоцијација на турски туристички агенции, организираше бизнис состаноци на 20 нови тур-оператори од Турција со туристичкиот сектор од земјава.

Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, а во соработка со ТУРСАБ и Aegean Regional (Асоцијација на турски туристички агенции) дваесет туроператори од Турција денес одржаа бизнис состаноци со туристичкиот сектор од Република Македонија.

Како резултат на претставувањето на туристичките потенцијали на државава и учеството на саемот за туризам во Измир минатата година како земја-партнер, #АППТ ја продолжи промоцијата преку информативното патување кое претставува можност за отпочнување на соработка помеѓу бизнис секторот на двете земји, и нивно запознавање со нашата култура, традиција и историја.

Ова директно ќе се одрази и на зголемување на бројот на туристи и ноќевања на гости од Турција, а дополнително најавени се и нови авионски линии до Скопје и Охрид од аеродромите во Анкара, Измир и Истанбул, стои во нивното соопштение.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, информира АМСМ! На 19.09.2020...

Контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 343 возило, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга.

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ПОДИГНАТИ 215 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

Во текот на изминатата недела (10.09 – 16.09.2020 година) со специјалните возила пајак се отстранети...

Булеварот 8.Септември е десетта реконструкција која ја почнува Град Скопје во изминативе две недели. Поради тоа, Шилегов упати апел до граѓаните да покажат трпение додека траат градежните работи на сообраќајниците, за зимата да ја дочекаме со реконструирани улици во сите општини.

Реконструирање на булеварот 8.Септември, на потегот од булеварот Илинден до улицата Скупи

Екипите на Град Скопје од денеска го реконструираат булеварот 8.Септември, на потегот...