Односно бранителите на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева го известиле Судот дека користат мерки на Владата кои ги ослободуваат од работни обврски во време на пандемијата на „Ковид 19“. Тие посочуваат дека воедно и Јанева спаѓала во ризична категорија граѓани.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 март, 2020 10:15

Одложено судењето за „Рекет“: Катица Јанева била ризична категорија според мерките на Владата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Судењето за случајот „Рекет“ кое беше закажано за денеска е одложено, поради мерките на Владата.

Односно бранителите на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева го известиле Судот дека користат мерки на Владата кои ги ослободуваат од работни обврски во време на пандемијата на „Ковид 19“. Тие посочуваат дека воедно и Јанева спаѓала во ризична категорија граѓани.

Влада предвиде низа мерки со кои поедини категории од населението се ослободуваат од работни обврски во време на вонредната состојба со пандемијата.

По ваквото образложение з аодложување на случајот секако на социјалните мрежи веднаш започнаа еги на сметка на Катца Јанева, и се вели дека таа е дефинитивно ризична за Владата на Оливер Спасовски и особено ризична за СДСМ и Зоран Заев, па одлагањето на Рекет е разбирливо.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Алили најави дека родителите кои веќе ги запишале своите деца немале можност да контактираат со заразеното лице затоа што просторот за прием на ученици од основно училиште е посебен.

Прекинат уписот на првачиња во училиште во Тетово, наставник заболел од коронавирус

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците...

Бутел е една од општините каде бројот на заболени е висок,  но според митрополитот Петар, таа бројка која деновиве се презентира пред јавноста е од ифтарските вечери кои се одржувале во затворени простории.

Поповите против карантин за Задушница: Заболените се од ифтарите кои се одржуваа на затворено!

Во изјава за А1 Он митрополитот пелагониско-преспански Петар, кој е против да има карантин...

Скопскиот и тетовскиот во моментов се најзафатени региони со Ковид-19, односно региони во кои се регистрира широко-распространета трансмисија во заедницата.

Чаир жариште на коронавирус, речиси 100 заболени- ова се бројките на заболени во другите скопски општини!

Коронавирусот не стивнува во Македонија, а Скопје и Тетово се градовите со најголем...