Од утре, државјани на Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово ќе биде задолжително да приложат негативен ПЦР – тест на ковид-19, не постар од 72 часа, доколку сакаат да влезат во Северна Македонија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 јули, 2020 21:23

ОДЛУЧЕНО: Од утре ПЦР-тест за влез во Македонија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк фото: тв24

По препорака на Комисијата за заразни болести, негативен тест на ковид-19 ќе треба да приложат граѓаните на Србија, Б и Х, Црна Гора и Косово, доколку планираат да влезат во Македонија.

Од утре, државјани на Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово ќе биде задолжително да приложат негативен ПЦР – тест на ковид-19, не постар од 72 часа, доколку сакаат да влезат во Република Македонија.

Владата вечерва на седница го усвила предлогот на Комисијата за заразни болести за задолжителен ПЦР – тест при влез во државава од овие четири држави од регионот, соопштија од Министерството за здравство, најавувајќи повеќе детали во владиното соопштение по завршување на седницата.

Препораката што ја усвои изутрина Комисијата за заразни болести е донесена по разгледување на актуелната епидемиолошка состојба во наведените земји и согласно со информациите добиени од медицинските власти во овие земји.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Закони

Во овие земји, за кои нивните граѓани досега имаа обврска при влез/транзит во нашата земја да приложат негативен RT PCR SARS CoV-2 тест, по принципот на реципроцитет е договорено и нашите граѓани да патуваат во овие земји, без обврска да приложат негативен тест.

Од понеделник се укинуваат ковид тестовите за Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина, одлучи Владата

Врз основа на координацијата со министерствата за здравство од регионот, денеска,...

Според статистичките податоци, во 2019 година, ново-оформени биле вкупно 41 предмети за кривични дела од областа Корупција, во кој број се вклучени и предметите за случаи на корупција од висок профил.

Четврта седница на Владата – донесени нови одлуки!

Четврта седница на Владата: Вработените ослободени од работа според листата на хронични,...

На средбата се разговараше за потребите на Јавното обвинителство и зајакнување на кадровските капацитети што би довело до подобрување на ефикасноста во постапувањето по предметите.

Прва официјална средба на министерот за правда Маричиќ со Јавниот обвинител Јовески: Тема- Спроведувањето на Законот за Јавното обвинителство

Пред два дена во Министерството за правда се одржа првата официјална средба на министерот...