СДСМ и ДУИ со уште 28 помали политички партии ќе ја водат кампањата "за" како одговор на референдумското прашање

Објавил: Мирко Бачиќ | 30 август, 2018 8:53

Одржана лидерската средба на партиите поддржувачи на референдумот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Синоќа се одржа средбата на лидерите на политичките партии кои даваат поддршка на референдумот на 30-ти септември и процесите кои се во насока на полноправно членство на Македонија во ЕУ и НАТО.

По средбата немаше официјални изјави, а најавено е соопштение за јавноста.

На средбата која се одржа на иницијатива на премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, присуствуваа лидерите на ДУИ, НСДП, ДПА, ДОМ, Демократски сојуз, Обединети за Македонија, ПЕИ, Достоинство, Али Ахмети, Тито Петковски, Мендух Тачи, Лилјана Поповска, Павле Трајанов, Љубе Бошковски, Фијат Цановски, Стојанче Ангелов и други.

Тема на средбата, како што претходно информираа од СДСМ, е референдумот и најважната државно-политичка цел: евроатланскиот пат на Република Македонија, приоритети од кои зависи иднината на државата и сите наши граѓани. 

Пред почетокот на средбата, што се одржа во хотелот „Холидеј Ин“, Заев изјави дека се поканети лидери на партии кои имаат про-европски и про – НАТО ставови и го поддржуваат референдумот. Тој истакна дека на Македонија и е потребна национална коалиција во врска со вакви важни прашања.

Крилото на БЕСА на Билал Касами нема да се приклучи кон заедничката кампања со парламентарните групи кои го поддржуваат референдумот. Тој по завршувањето на средбата рече дека ќе водат посебна кампања со која ќе ги мотивираат гласачите за поддршка на референдумот

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Извесно е дека до крајот на мандатот ќе бидат исполнети целите и од останатите столбови на програмата, како што се минимална плата од 16.000 денари.

СОВЕТНИКОТ НА ЗАЕВ ЗАБРЧАНЕЦ СЕ ПОФАЛИ НА ФБ: -Парите кај граѓаните – исполнето!

Извесно е дека до крајот на мандатот ќе бидат исполнети целите и од останатите столбови...