Треба да сме му бескрајно благодарни, да го чуваме неговото дело и да го пренесуваме на идните поколенија, кои гордо ќе го спомнуваат и ќе ги пеат неговите песни.

Објавил: Стојче Бушин | 16 октомври, 2020 19:13

Од денеска натаму имаме вечно почивалиште и спомен дом достојни за големината на Тоше Проески

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Од денеска натаму имаме вечно почивалиште и спомен дом достојни за големината на Тоше Проески.

Тоше никогаш ниту физички, ниту духовно не го напушти Крушево.

Таа негова присутност е силна и денеска и духот од песните и споменот на Тоше денеска се дел од препознатливата иконографија за Крушево, полно со историски знаменитости и современи атракции кои го направија градот важна и посакувана дестинација во меѓународни рамки, изјави премиерот Заев при посетата на спомен куќата-Тоше Проески во Крушево!

Наша обврска останува и понатаму достојно да му се оддолжиме за неговиот придонес со постојано сеќавање на неговите музички и хуманитарни остварувања.

Треба да сме му бескрајно благодарни, да го чуваме неговото дело и да го пренесуваме на идните поколенија, кои гордо ќе го спомнуваат и ќе ги пеат неговите песни.

Нека ни е вековит споменот за ангелот македонски, истакна премиерот!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Патувачкото кино на „МакеДокс“ годинава ќе одржи проекции само во скопскиот регион, со почеток од 19 часот и почитување на Протоколот за организација на настани.

ПАТУВАЧКОТО КИНО НА МАКЕДОКС ОВАА ГОДИНА ВО СКОПСКO

ПАТУВАЧКОТО КИНО НА МАКЕДОКС ОВАА ГОДИНА ВО СКОПСКO! Патувачкото кино на „МакеДокс“...

Гробницата е откриена околу 11 метри под земја, а за ковчезите се верува дека се стари најмалку 2.500 години. Тие беа запечатени од кога биле погребани, а веројатно има и повеќе.

ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ ВО ЕГИПЕТ: Пронајдени 13 недопрени ковчези стари 2.500 години! За археолозите ова останува мистерија

Египетското Министерство за туризам и антиквитети го потврди откривањето на 13 дрвени...