Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен, повремено засилен ветер од северен правец.

Објавил: Сара Фемина | 21 септември, 2021 7:18

ОД ДЕНЕС ЗНАЧИТЕЛНО ПОСВЕЖО ВРЕМЕ И СЕВЕРЕН ВЕТЕР – СЛЕДНИТЕ УТРА ТЕМПЕРАТУРИ ДУРИ И ДО 0°C

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и ЗНАЧИТЕЛНО ПОСВЕЖО со сончеви периоди. Ќе има услови и за локален краткотраен дожд, а ќе дува и слаб до умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен, повремено засилен ветер од северен правец.

Попладне и навечер ќе има услови за слаб локален дожд. Максималната температура ќе се искачи до околу 24 степени.

Потоа утре ќе се задржи променливо облачно и уште посвежо време со услови за локален краткотраен дожд, особено попладне и во вечерните часови. Ќе дува умерен, особено Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец.

Од четврток ќе имаме целосно стабилизирање на времето, додека наутро ќе биде доста студено кога минималните температури понекаде ќе се спуштат дури до 0 степени. Максималните пак до четврток ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 26 степени, а од петок, па за време на викендот ќе бележат тенденција на пораст и тоа поради продор на потопла воздушна маса од југ и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Попладне и навечер облачноста ќе се зголемува, со што ќе започнат нови врнежи од дожд а на планините врнежите ќе бидат од СНЕГ.

АРКТИЧКИОТ БРАН КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ МНОГУ СНЕГ И ДОЖД СЕ ПОБЛИСКУ ДО НАС! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и тоа особено...

И во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе има и услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и со засилување на ветерот. Температурата ќе се искачи до околу 16 степени.

МАКЕДОНИЈА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА УШТЕ ПОГОЛЕМ СТУДЕН БРАН ОД АРКТИКОТ: СЕ ОЧЕКУВА ПРВАТА ПОГОЛЕМА СНЕЖНА ПОКРИВКА

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно и СВЕЖО со повремени врнежи од...