Во наредните неколку месеци за сообраќај ќе биде забранета обиколницата од штипската приградска населба „Три Чешми“ до клучката кај петтиот километар, односно до мостот на реката Брегалница.

Објавил: Владо Марин | 21 јули, 2021 18:39

ОД ДЕНЕС СИТЕ ШТО ОД РАДОВИШ И СТРУМИЦА ПАТУВААТ КОН СКОПЈЕ, ЌЕ МОРА ДА ВОЗАТ НИЗ ШТИП

Фото/Текст извор: ©магазин.мк/24.мк

Од денес сите што од Радовиш и Струмица патуваат кон Скопје, ќе мора да возат низ Штип.

Во наредните неколку месеци за сообраќај ќе биде забранета обиколницата од штипската приградска населба „Три Чешми“ до клучката кај петтиот километар, односно до мостот на реката Брегалница. 

Тоа е дел од втората етапа при изградбата на новиот експересен пат Штип – Радовиш.

Пред неколку месеци штипската општина побара друго решение, бидејќи на овој начин ќе се оптовари една од главните градски артерии, каде и вообичаено има голема фреквенција од автомобили, но од Министерството за транспорт и врски добија одговор дека тоа е единствена алтернатива.

Штипјани сметаат дека освен огромениот метеж тоа ќе остави последици и по куќите што се веднаш покрај патот, а особено се плашат за неколку куќи заштитени со закон како архитектонско културно наследство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Првата фаза е делницата на патниот правец од Царина Отешево до превојот на Галичица во должина од 14,9 километри.

Заев: По 50 години се обновува патната врска која ги поврзува убавините на Преспа и Охрид

Премиерот Зоран Заев во рамки на својата работна посета на Охридско-преспанскиот...

Првата фаза од Градско до Дреново е со должина од 15,5 км и вредност од 24,7 милиони евра. До сега се изградени 35% и градежните работи ги презема компанијата Штрабаг.

Бочварски: Експресниот пат од Градско кон Прилеп се гради!

„Експресниот пат од Градско кон Прилеп се гради. Оваа Влада покажа решителност...

Пренасочувањето ќе трае се до завршување на активностите на терен кои се вршат по налог на „БЕГ“, од каде очекуваат градежните зафати да завршат до понеделник (26.07.2021 година).

АВТОБУСИТЕ ВО НАСОКА НА ТРАНСПОРТЕН ЦЕНТАР ЌЕ СООБРАЌААТ ПО ИЗМЕНЕТ РЕЖИМ

АВТОБУСИТЕ ВО НАСОКА НА ТРАНСПОРТЕН ЦЕНТАР ЌЕ СООБРАЌААТ ПО ИЗМЕНЕТ РЕЖИМ Почитувани...

На ГП „Табановце" времето на чекање за влез и излез од државата е околу 45 минути, додека на ГП „Богородица" времето на чекање за излез од државата е од 15 до 30 минути.

На „Табановце” и „Богородица” зголемена фреквенција на возила

На граничниот премини „Табановце” и „Богородица” се бележи зголемена фреквенција...