Безбедносната состојба во здравствените установи е целосно под контрола, тврди Ангелов.

Објавил: Македонка Димкин | 24 ноември, 2020 17:11

Од кого ќе ги штити Македонската војска болниците?

Фото/Текст извор: ©тв сител

Речиси 300 војници и 150 полицајци ќе бидат ангажирани во обезбедувањето на болниците низ земјава. Ќе бидат распределени онаму каде што има најголема фрекфенција на пациенти. По утринската седница на Управувачкиот комитет, директорот на ЦУК истакна дека овие бројки не се конечни и дека ќе зависат од побарувањата од Министерството за здравство.

Восјката само ќе асистира на полицијата и нејзина главна задача ќе биде да одржи ред во ковид центрите.

„Армијата ќе биде невооружена и ќе биде онаму каде што е неопходна потребата, но исклучиво како придружба на полицијата. Полициските службеници се тие кои имааа полициски овластувања, додека припадниците на армијата ќе им помагаат на нив, пред се за одржување на редот. Инцидентите кои се случуваат се осамени и ретки. Ние не праќаме војска затоа што граѓаните прават нереди во болниците, туку превентивно, да го одржуваат редот за да можат здравствените работници непречено да си ја вршат работата”

Безбедносната состојба во здравствените установи е целосно под контрола, тврди Ангелов. Дополни дека од планот за полициско и воено обезбедување на болниците ќе бидат изземени приватните болници, кои имаат сопствено приватно обезбедување.

Предлогот се најде и на денешната владина седница, а по неговото усвојување треба да го одобри и претседателот и врховниот командант на оружените сили Стево Пендаровски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЗАСЕГА НЕМА ОДГОВОР КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЧЛЕНСТВОТО НА НАШАТА ТЕЛЕВИЗИЈА, КОЈ ОД ЧЛЕНОВИТЕ ОДНОСНО ОСТАНАТИТЕ ДИРЕКТОРИ Е ИНИЦИЈАТОР ЗА ВАКВАТА ОДЛУКА, И ЗОШТО АЛФА НЕ Е ИЗВЕСТЕНА ЗА ДА ИМА МОЖНОСТ ДА РЕАГИРА.

ММА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА ВО АСОЦИЈАЦИЈАТА

МАКЕДОНСКАТА МЕДИУМСКА АСОЦИЈАЦИЈА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА. СПОРЕД...

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

202 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење на мобилен, 17 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.) продолжи со засилените...

Натамошно надоградување на системот за правда за децата е дел од Акцискиот План на Министерството за правда за спроведување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор за 2017-2022, а во тек на подготовка се измени на Законот за правда за децата.

Маричиќ: Судовите се помалку изрекуваат заводски воспитни мерки за децата во судир со законот

Министерот за правда Бојан Маричиќ се обрати на панел дискусија на која се одбележа...

Убеден сум дека ќе имаме статистичка операција која ќе ги евидентира и ќе покаже релевантни и точни податоци, кои ќе ни помогнат за креирање на економските политики, рамномерни регионални планови за развој, соодветни политики во образование, култура, здравствена заштита.

Заев: Пописот е статистички процес неопходен на државата за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација...