„89-годишниот пациент од Битола беше хоспитализиран како веќе позитивен, дијагностициран преку ЦЈЗ, кога кај него се развија симптоми на бронхопневмонија!

Објавил: Стојче Бушин | 3 јули, 2020 6:28

Од коронавирус оздравеа петмина битолчани во деветтата деценија од животот

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Од коронавирус оздравеа петмина битолчани во деветтата деценија од животот. 

„89-годишниот пациент од Битола беше хоспитализиран како веќе позитивен, дијагностициран преку ЦЈЗ, кога кај него се развија симптоми на бронхопневмонија.

Кај нас беше хоспитализиран десетина дена и во стабилна состојба, со добра клиничка слика, по добивање на два негативни контролни теста се испиша од Инфективно одделение.

Првиот пациент кој беше од Битола хоспитализиран имаше 85 години, највозрасните пациенти кои сме ги имале се пациенти на 83, 84, 85 години и овој кој досега бил највозрасен 89-годишен, оздравени од ковид 19, испишани со два негативни теста во добра состојба“, рече Билјана Гагачовска, директорка на Клиничката болница од Битола.

Им честитам на сите здравствени работници за макотрпната и пожртвувана работа во овие изминати 4 месеци. Докажаа дека со својата стручност, посветеност и мотивираност се столбот на нашиот здравствен систем, изјави вчера министерот за здравство, Венко Филипче!

За две ипол години издадовме над 5000 согласности за вработување, а секој млад лекар има шанса за платен стаж веднаш по добивањето на лиценцата. Продолжуваме со политиките кои значат подобар третман и подобри услови, рече министерот!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Во Охрид и околината, пациентите можат да се обратат во Службата за ИМП, а по потреба пациентите се упатуваат во Општа болница Охрид!

Филипче: Вака ќе работат итните служби за претстојниот викенд

За време на претстојниот празничен викенд, сите граѓани кои ќе имаат потреба од здравствена...

Во просек, месечно, се реализирани 10 илјади прегледи. По прогласената епидемија на Ковид-19 во Република Македонија, оваа установа беше определена како болница во која се вршат хируршки третмани на пациенти кои не се инфицирани со коронавирус.

На Клиниката „Св. Наум Охридски” од март до јули извешени 50 илјади прегледи и повеќе од 850 операции

Од Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски” информираат...

Ова е втора кадаверична трансплантација и четврта од жив донор годинава. На 23 мај од починат донор се трансплантираа срце и бубрези. Во период кога здравствениот систем се соочува со ковид-19, Програмата за транплантација продолжува да се реализира!

Филипче: Направена нова кадаверична трансплантација, двајца пациенти добија бубрег од починат донор

Утрово на Клиниката за Урологија беа експлантирани два бубрега од 46 годишен пациент...