Надоместот за оваа давачка е во висина од речиси 20% од износот за снабдување со вода и одведување урбани отпадни води.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 декември, 2019 11:02

Од месец ноември воведена нова давачка- сметките за вода повисоки за 20 отсто

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Град Скопје воведе нова давачка – надомест за одржување на јавното градско зеленило, но она што ги иритира граѓаните е што ваквиот надомест е воведен без никаква најава ниту јавно известување.

Надоместот за оваа давачка е во висина од речиси 20% од износот за снабдување со вода и одведување урбани отпадни води.

Град Скопје воведе нова давачка – надомест за одржување на јавното градско зеленило во висина од речиси 20% од износот за снабдување со вода и одведување урбани отпадни води.

Ваквата одлука за воведување на надомест за одржување на јавното градско зеленило советот на град Скопје  ја изгласал на крајот на месец  октомви, по што во ноемвриските сметки се зголемени од 30 до над 500 денари – или на сума од 200 денари за потрошена вода – за одржување зеленило Градот ќе си наплаќа 40 денари.

Како што анализира Република за сума од над 1,000 денари, сега ќе биде додадена и сумата од околу 420 денари за одржување на зеленило. За фирмите кои плаќаат индустриска вода сумата ќе биде речиси двојно поголема.

Градоначалникот Шилегов молчи за тоа зошто не се известени граѓаните за воведувањето на новата давачка. 

Од почетокот на годината, тарифите за утврдување на цената за вода ја утврдува Регулаторната комисија за енергетика. Но, надоместоците, како што се прочистувањето отпадни води, собирање и одведување на урбани отпадни води и новиот за одржување зленило во градот си ги носи општината, или за главниот град – Општина Скопје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според податоците, станува збор за група за која полицијата подолго време работи на разбивање на ланецот наркотици.

Голема акција на МВР во Гевгелија, запленета голема количина на дрога

Во Гевгелија во тек е акција за сузбивање на нелегална трговија со дрога. Неофицијално...

Собранието вчера попладне и изгласа доверба на Владата, откако претходно тоа од пратениците усно го побара премиерот Зоран Заев!

Заев: Да ги изгласаме клучните Закони во Собранието и сите да работиме во функција на развој на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на денешниот официјален...

- Селата се наоѓаат во зоната за одржливо користење, која е внимателно предложена со цел да овозможи непречено функционирање на луѓето во населените места на целата територија на паркот.

Нашата држава ќе добие прв Национален парк од прогласувањето на независноста

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини на денешната прес–конференција...