До тој период, како што информираат од ФЗОМ, на сила се постоечките позитивни прописи со кои пропишување на лекот кај избраниот лекар како и постапката при издавање на лекот во аптеката се врши со здравствена легитимација заедно со личен идентификациски документ на осигуреното лице при користење на здравствени услуги на товар на Фондот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 10 септември, 2019 16:55

Од октомври подигнување лекови на рецепт само со лична карта или пасош

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ).

До тој период, како што информираат од ФЗОМ, на сила се постоечките позитивни прописи со кои пропишување на лекот кај избраниот лекар како и постапката при издавање на лекот во аптеката се врши со здравствена легитимација заедно со личен идентификациски документ на осигуреното лице при користење на здравствени услуги на товар на Фондот.

Фондот како купувач на здравствени услуги е конструктивен и отворен за соработка со сите чинители во здравствениот систем и работи на имплементација на соодветно електронско решение со кое ќе се олесни администативното работење на здравствените установи при пропишување и издавање на лекови на рецепт, во интерес на поефикасна и подостапна здравствена услуга на осигурените лица – стои во соопштението на ФЗОМ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Преземавме конкретни мерки со мобилна полициска патрола на најкритичните јавно-здравствени установи за да не се случуваат вакви инциденти.

ФИЛИПЧЕ ОД ПРОТЕСТОТ: “Со насилство врз здравствените работници не се постигнува ништо”

Почитувани пациенти, ние сме со вас. Секојдневно се грижиме за вашето здравје, но и...

Според извештајот на СЗО, четири од 10 пациенти доживуваат некој вид штетни последици во амбулантите и болниците, а 134 милиони штетни реакции на лекови се регистрираат секоја година во болниците во средно развиените и неразвиените земји.

Животот е во нивни раце а дури 2,6 милиони луѓе годишно умираат поради грешките на докторите

Светската здравствена организација по повод Светскиот ден за безбедност на пациентите...

Апаратот е од еден од водечките светски производители и претставува најдобра платформа достапна на пазарот во оваа област.

Градската болница „8-ми Септември“ доби нов линеарен акцелератор за малигни заболувања!

Во Градската општа болница „8 Септември” се финализира инсталацијата на нов линеарен...

Со реновирањето создадени се нови соодветни просторни услови, инсталирана е современа апаратура и спроведена е едукација на високо квалификуваниот медицински кадар.

(ГАЛЕРИЈА)Реновирани простории и современа апаратура во Институтот за трансфузиона медицина!

Министерот за здравство Венко Филипче, заменикот министер за здравство Асим Муса,...