Во земјава се активни 225 случаи на заразени со Ковид-19, а од вчера во државава е на располагање и најсовремената терапија за лекување од вирусот.

Објавил: Владо Марин | 16 јули, 2021 10:36

ОД ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ ДЕЦА И МЛАДИ, ИНТЕРЕСОТ Е ГОЛЕМ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од понеделник почнува вакцинирањето на деца и млади од 12 до 18 години. Според податоците од националниот систем „Мој Термин“ до вчера напладне вкупно 1623 деца и млади покажале интерес за вакцинирање, информираа за МИА од Министерството за здравство.

Во земјава се активни 225 случаи на заразени со Ковид-19, а од вчера во државава е на располагање и најсовремената терапија за лекување од вирусот.

Вакцинацијата, според здравствените власти, се одвива непречено на сите пунктови низ државата, интересот секојдневно се зголемува, а досега се вакцинирани се вкупно 440 299 граѓани, а ревакцинирани 259 894.

Децата и младите од 12 до 18 години покажале интерес за вакцинирање во текот на денешниот ден ќе добијат термин за вакцинирање, кое за нив ќе почне од понеделник. Вакцинирањето ќе биде во постојните вакцинални пунктови во градот кој го навеле при пријавувањето, информираа за МИА од Министерството за здравство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Во овој случај, тоа е добар знак дека вашето тело функционира добро и правилно. Најчесто, овој проблем се јавува кај луѓе кои се слабо физички активни, со прекумерна тежина, склони кон хормонални нарушувања, анемија или едноставно се уморни. Лошата циркулација често ги придружува средовечните и постарите луѓе и страсните пушачи.

ЛАДНИ РАЦЕ И СТАПАЛА МОЖЕ ДА БИДАТ ПОКАЗАТЕЛ ЗА СЕРИОЗНА БОЛЕСТ: Спречете и реагирајте на време

За време на студените денови, телото природно и ефикасно ја чува телесната температура...