-Цената на патарините се утврдува според Законот по километар од 2,57 денари така што во Преод ќе чини 50 денари а Кадрифаково ќе биде 70 денари.

Објавил: Перо Милчин | 21 февруари, 2022 16:30

Од Скопје до Штип со двете нови патарини ќе се плаќаат 160 денари

Фото/Текст извор: ©канал 5/магазин.мк

Од мај, секој кој патува по автопатот Скопје- Штип ќе треба да одвои по 160 денари за наплата на патарини во еден правец.

Двете патарини на автопатот “Гоце Делчев” од Миладиновци до Штип кои се градат кај Преод и Кадрифаково кои според најавите се очекува да проработат од мај, ќе чинат 50 и 70 денари, а директорот на Државни патишта Ејуп Рустеми појаснува овие цени, како и кај останатите патарини ширум земјата се утврдуваат согласно Законските регулативи но и дека во моментот не се размислува за воведување на вињети кои долги години се користат во одредени земји во Европската Унија

-Цената на патарините се утврдува според Законот по километар од 2,57 денари така што во Преод ќе чини 50 денари а Кадрифаково ќе биде 70 денари. Имаме електронско плаќање, тоа е подобра метода и се поддржува од ЕУ. Веќе и во ЕУ, многу држави имаат иницијатива да се тргнат вињетите и да се преминува кон електронско плаќање. — Ејуп Рустеми.

А голем дел од граѓаните години наназад се жалат дека цените кои се плаќаат за користење на македонските автопати се енормни и не соодветствуваат со реалните услови во кои тие се наоѓаат, Рустеми вели дека актуелните цени ќе бидат разгледани но и дека се уште не може со сигурност да се каже дали ќе има корекција на истите.

Ќе ги разгледаме сите можности, во текот на оваа година на кој начин и какви ќе бидат цените на патарините во Македонија,Ејуп Рустеми.

Не можам предвреме да ви кажам ние вршиме анализа, се врши целокупната анализа бидејќи сите приходи што доаѓаат од патарините ние ги вложуваме на изградба на нови но и на рехабилитација на сите постоечки патишта во државата.

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски пак, денеска информираше дека тимови на Македонија пат денеска и утре ќе извршат увид на двете свлечишта на автопатот кои веќе два месеца стојат нерасчистени и зафаќаат дел од коловозната лента, по што ќе следува нивна санација.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Од тие причини Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на Скопје.

Утре и задутре посебен режим на сообраќај во Скопје

Утре и задутре посебен режим на сообраќај во Скопје! На 20.06. и 21.06.2022 (понеделник и вторник)...

Во вториот програмски период преку ИПА Програмата за прекугранична соработка со Грција се одобрени 62 проекти од кои повеќето, од првиот повик се веќе имплементирани.

Милевски: Почнуваме со реализацијата на 10 нови прекугранични проекти со Грција

Денеска ги потпишавме договорите за кофинансирање на 10 од вкупно 22 проекти во рамките...

Скопје и Тирана беа единствените странски дестинации на „ГуливЕр“. Компанијата го одржуваше летот Софија-Скопје со турбопропелерски авион АТР 72-600, кој е со капацитет од 65 седишта, а летовите беа во понеделник и сабота, во 5 часот наутро.

Престана продажбата на авиобилети за линијата Скопје-Софија-Скопје

Бугарската авиокомпанија „ГуливЕр“ престанала да продава билети за летот Софија-Скопје...

Бесплатен превоз на млади лица до 27 години, секоја прва и трета недела во месецот, во период на викенд денови од петок од 12 часот, до понеделник до 12 часот

Бесплатен превоз во железничкиот сообраќај од 1 мај 2022 година

Согласно мерките за намалување на трошоците на живот за граѓаните, Владата на Република...