Вчера попладне во земјава пристигнаа 48.000 шишиња масло за јадење од Србија, а уште толку се најавени да пристигнат во текот на денот.

Објавил: Перо Милчин | 21 април, 2022 5:45

Од утре и задутре зејтин ќе има во сите маркети по цена од максимум 153 денари

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Зејтин ќе има во сите маркети од утре, но цената ќе остане непроменета.

Производителите на сочогледово масло за јадење уверуваат дека ќе се обезбедат доволно количини а цената по шише ќе се движи од 130 до 150 денари. Има доволно суровина, постојано се вршат набавки од Бугарија, вели директорот на фабриката Благој Ѓорев од Велес, но надежите се дека повторно ќе се зголемат земјоделските површини со сончоглед во земјава.

Не очекувам поскапувања. По празникот цената ќе се стабилизира и маркетите ќе бидат полни со масло за јадење. Нема потреба граѓаните да прават залиха, ќе има доволно зејтин на пазарот. Порано произведувавме околу 40 000 тони сончоглед, а лани откупивме помалку од 4 000 тони. Тоа е само 10 отсто од она што сме го имале како држава. – Горан Лазов – Генерален директор на фабриката „Благој Ѓорев” во Велес.

И министерот за земјоделство Николовски очекува барем двојно да се зголемат површините под сончоглед.

-Последните три години овие мерки дале и даваат резултат во зголемување на површините, но тоа не е доволно и затоа зацртавме планови што треба да преземеме. И очекувањата на менаџментот од фабриката се дека годинава ќе се дуплираат засадените површини со сончоглед. – Љупчо Николовски – Министер за земјоделство.

Во меѓувреме недостатокот од сурово масло и зејтин за потрошувачка се надополнува со увоз.

Почна увозот на рафинирано масло од соседите, но се увезува и од други држави со оглед дека ја укинавме царинската стапка од 29 отсто. Ја следиме ситуацијата на дневна основа и заеднички со МЗШВ ги носиме одлуките. – Крешник Бектеши – Министер за економија.

Вчера попладне во земјава пристигнаа 48.000 шишиња масло за јадење од Србија, а уште толку се најавени да пристигнат во текот на денот.

Договорени се уште два милиона литри чиј начин и рок на испорака ќе бидат дополнително прецизирани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Според него, иако сме на средина на 2022 година, искористени се 70 отсто од квотите на работници кои доаѓаат од странски земји кои сакаат да работат во Македонија.

Странските државјани се заинтересирани да работат во Македонија, вели Бектеши

Странските државјани се заинтересирани да работат во Македонија. Ова го вели министерот...

На предлог на Министерството за економија вчера донесе одлука за ограничени маржи што ќе важат заклучно со 30 септември годинава.

Владата со ограничување на трговските маржи на основните прехранбени производи на 5 до 10 отсто повторно ќе се обиде да го спречи растот на цените на производите.

– Во консултација со бизнис заедницата и по координација со надлежните институции донесовме Одлука според која заклучно со 30 септември 2022 година за леб бел – сечен на парчиња или цел, шеќер бел како и сончогледово масло за јадење (без ладно цедено масло се утврдува трговска маржа во висина до 5 отсто во трговијата на големо и на мало. За брашно од пченица – тип 400 и тип 500, макарони и шпагети од тврда пченица, македонски ориз бел, трајно кравјо млеко со масленост од 2,8, 3,2 и 3,5 отсто и јајца од кокошка за сите трговски друштва и трговци поединци кои учествуваат во трговскиот синџир, се утврдува трговска маржа во висина до 10 проценти во трговијата на големо и на мало, информира вчера министерот за економија Крешник Бектеши.

Според одлуката, како што нагласи министерот, се предлага рабатот и надоместоците да не се одобруваат до 31 декември 2022 година.

Порача дека мерките секогаш се носaт во консултација со стопанските комори.

-Не е фер кон потрошувачите во текот на 24 часа да има зголемување на цените од 80 проценти кога нема зголемување на оперативните трошоци, ниту пак на суровините. Цените на суровините државата ги следи при влезни фактури од страна на Царинската управа. Ние не сме забележале дека од 31 мај до 1 јуни толку се зголемени влезните фактури. Мислам дека доволно или повеќе од доволно е пет отсто да се има маржа за основни прехранбени производи во време на криза, посочи Бектеши.

Поевтин леб и зејтин до 30 септември

На предлог на Министерството за економија вчера донесе одлука за ограничени маржи...

Тие велат дека без таа мерка нивното производство значително ќе поскапи, а ќе бидат принудени и да отпуштаат работници!

Саламите ќе поскапат до 30 проценти, масовно ќе се отпуштаат работници

Мерката за бесцарински увоз на замрзнато месо за преработки истече на 5 јуни, а сопствениците...