ДИК го става Избирачкиот список на јавен увид

Објавил: Мирко Бачиќ | 8 август, 2018 10:09

Од утре увид во Избирачкиот список за претстојниот Референдум

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од утре [ 9 август ] почнува проверката на податоците во Избирачкиот список за спроведување на референдумот на 30 септември. Увидот ќе трае до 23 август 2018 година до 24:00 часот. 

ДИК ги повика граѓаните  да ги проверат податоците во Избирачкиот список и доколку сметаат дека е потребно да побараат измена дополнување или бришење на податоците во него.

Проверката на податоците може да го направат преку интернет страницата на ДИК https://izbirackispisok.gov.mk/ и во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК.

Барањата за измена – дополнување или бришење на податоците во избирачкиот список – граѓаните ги поднесуваат во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија – додека државјаните на РМ кои се на привремена работа или престој во странство го поднесуваат по електронска пошта до ДИК. 

Од денот на започнувањето на увидот до неговото завршување државјаните на РМ кои се на привремена работа или престој во странство можат да достават пријава своерачно потпишана до ДКП или испратена по електронски пат преку веб апликација на ДИК.

Пријавата ДКП-та односно конзуларните канцеларии во рок од два дена по завршување на увидот треба да ги достави електронски до МНР а МНР пак најдоцна до 27 август треба да ја извести ДИК.

Дијаспората за референдумското прашање ќе се изјасни на 29 септември.  

ДИК по барањата и пријавите на граѓаните е должена да одлучи со решение во рок од 48 часа од денот на приемот на барањето. Доколку биде донесено решение со кое се одбива барањето, граѓанинот во рок од 24 часа од приемот на решението може да поднесе тужба до Врховниот суд. Врховниот суд во рок од 24 часа по приемот на тужбата и одлуката веднаш му ја доставува на тужителот по електронски пат. 

Избирачкиот список што се става на јавен увид е со состојба на податоци на граѓаните кои заклучно со 30 септември  2018 година станале полнолетни. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Референдум

Во одредени избирачки места се гласало на секои 9 до рекордните 5.4 секунди во Центар Жупа, со што во последните 30 минути од референдумот се уфрлени над 50.000 ливчиња

Во Центар Жупа рекордно се “гласало” на секои 5 секунди

Обвинувањата од страна на ВМРО – ДПМНЕ и Светскиот Македонски Конгрес, кои сметаат...

Министерството за надворешни работи на Грција со изјава во која стои дека и самите се збунети што се случи во Македонија и дека коментарите се контрадикторни со реалноста

Грција е збунета кој што слави во Македонија

Голем дел од општеството го поддржа договорот, друг дел го гледа со скептицизам, но...

По "далеку од здрав разум" изјавите на Заев и Ахмети, се јави и нивниот ментор, Јоханес Хан кој честита пропаднат референдум

Хан им честита на малцинството граѓани кои гласаа на пропаднатиот референдум

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека гласовите “за“ на референдумот...