Откако беше објавена веста за зголемувањето на цената на гирото, се огласи претседателот на Комората на трговци од Атина

Објавил: Катерина Крстиќ | 18 април, 2019 19:15

Од 1 мај драстично се зголемува цената на гирото во Грција

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од 1ви мај гирото во Грција се очекува да биде поскапо за 10 до 15 проценти. Ваквата одлука наводно е донесена поради поскапувањето на месото па се предвидува гирото да достигне цена до три евра, објави грчката телевизија „Скај“.

Откако беше објавена веста за зголемувањето на цената на гирото, се огласи претседателот на Комората на трговци од Атина, кој повика на дијалог со цел цените да останат исти. Дописничката на МИА, во разговор со сопственици на таверни кои служат гиро информираше дека тие ја потврдуваат информацијата за покачувањето.

– За жал ќе мора да ја зголемиме цената, веројатно тоа ќе биде од 1 мај. Ако сега гирото чини 2,10 евра, тогаш цената ќе биде 2,20 или 2,30 евра, вели сопственичка на продавница за гиро. Слушнавме за покачувањето на цената, меѓутоа ние, за почеток нема да направиме промени. Цената ќе остане иста, иако месото е поскапо, вели за МИА сопственик на таверна.

Гирото до сега се продаваше по цена од 1 евро до евро ипол по туристичките места но се очекува да достигне цена и до 3 евра.

Дописничката на МИА постави прашање до сопствениците, дали тоа им оди во прилог во однос на профитот, а сопственикот вели дека генерално, гирото за носење не носи воопшто профит, но немаат друг избор, бидејќи сакаат да им излезат во пресрет на граѓаните.

– Тоа е како домино. Поскапо месо, поскапо гиро. Што да правиме. Не можеме ние да ја покриеме разликата. Со зголемувањето на ДДВ пред некоја година, не ги покачивме цените. Решивме, да ја покриеме ние како таверна. Но, сега ќе мора да се направат промени. Секако, поскапувањето нема да биде големо, 10, 20 или 30 центи не се многу. Поважен ни е квалитетот, вели сопственичка на таверна во разговор со дописничката на МИА од Атина.

Инаку сопствениците на таверните и рестораните за грчката телевизија „Скај“ велат дека цената на месото од 1 март е зголемена за 30 отсто.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Во гостувањето Дачиќ изјави дека не е добро што со неиспорачувањето , всушност им се овозможува на оние кои се обвинети за воени злосторства , никогаш да не одговараат.

Ивица Дачиќ: Морина требаше веднаш да биде предаден на Србија

Министерот за надворешни на Р. Србија Ивица Дачиќ, гостувањето на ТВ Прва,  даде изјава...

Според информациите од утринава, ситуацијата е малку подобра од вчера. Десетина пожарникари, два канадери и хеликопетр се борат со пожарот на Тасос.

Грција во пламен – пожарникарите се борат со пламените јазици

Грција во пламен,над илјада пожарникари се борат против шумските пожари, најголем...

Еди Рама во интервјуто со новинарот Џек Парок, говореше на актуелни теми меѓу кои и за улогата на Европскиот совет за интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Рама потенцираше дека Советот многу не се базира на она што го прават владите на земјите како Албанија, туку на ситуациите и динамиката на внатрешната политика на земјите членки на ЕУ.

Рама во интервју за Евроњуз: Северна Македонија пред Албанија во ЕУ може да го дестабилизира регионот

Во интервју за „Евроњуз“ (Euronews), албанскиот премиер Еди Рама изјави дека доколку Македонија...

- Дали она жали што не ги убила Србите? Ова е нечуено. Замислете некој било кој од нас во Србија да изјави вакво нешто. Колинда Грабер покажала и порано агресија и антисрпство, но ова е невиден скандал, изјавил Дачиќ.

СРБИЈА ШОКИРАНА! Колинда:Жалам што во „Олуја“ не ги убив Србите

-Ме гризеше совеста. Најрадо да ја  земев пушката и да отидов на боиште, рекла Колинда...