Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Стојче Бушин | 16 октомври, 2020 20:18

Од 2306 тестирања, 438 новозаразени со корона, шест лица починаа

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19!

Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на Ковид-19.

– Скопје 200
– Куманово 21
– Дебар 1
– Штип 17
– Прилеп 13
– Тетово 27
– Велес 7
– Битола 18
– Охрид 16
– Кавадарци 9
– Гостивар 2
– Гевгелија 10
– Струмица 30
– Крива Паланка 6
– Радовиш 6
– Кочани 15
– Пробиштип 1
– Пехчево 3
– Берово 2
– Валандово 3
– Виница 3
– Делчево 5
– Кратово 1
– Свети Николе 3
– Кичево 9
– Ресен 5
– Неготино 5

Во болнички услови починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (75, 89 и 68г), од Крива Паланка (62г), Струмица (64г) и пациент од Штип (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 191 оздравени пациенти од:

-Скопје 85
-Куманово 12
-Дебар 1
-Штип 9
-Прилеп 7
-Тетово 10
-Битола 4
-Кавадарци 7
-Гостивар 5
-Гевгелија 4
-Крива Паланка 1
-Радовиш 5
-Кочани 21
-Пробиштип 1
-Берово 6
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 5
-Кичево 2
-Ресен 2
-Неготино 1

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22607, бројката на оздравени пациенти е 16949, на починати е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4837.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Треба сите Комисии да ги сменат? Во Македонија има голем број на заразени. Зошто?

Караџовски за нападите од ВМРО-ДПМНЕ: Тој што сака да помогне нека не филозофира, нека дојде на Инфективна

Претседателот на Комисијата за заразни болести, доктор Жарко Караџовски во вечерашното...

Да носиме заштитни маски, да држиме физичка дистанца, да ги избегнуваме големите групни настани и на тој начин заеднички ќе ја добиеме битката со КОВИД-19, потрнцираше Заев!

ЗАЕВ ги доби резултатите од Корона тестот: Соопштение за јавноста!

Денеска го добив резултатот од тестот за КОВИД-19 и тој е негативен. Многу е важно...