Организацијата со седиште во Париз предвидува светскиот раст да биде скромни 3% оваа година, пред дополнително да забави на само 2,2% следната година, што претставува околу 2,8 трилиони долари изгубено глобално производство во 2023 година.

Објавил: Мате Парлоф | 28 септември, 2022 6:58

ОЕЦД: ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ ЈА ЗАГРОЗУВА ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА И ВО 2023 ГОДИНА

Фото/Текст извор: ©pari.com

Војната на Русија во Украина и долготрајните ефекти од пандемијата Ковид-19 го намалуваат глобалниот економски раст повеќе од очекуваното и ја зголемуваат инфлацијата која ќе остане висока во следната година, ја објави во понеделникот Организацијата за економска соработка и развој ОЕЦД својата мрачна прогноза.

Организацијата со седиште во Париз предвидува светскиот раст да биде скромни 3% оваа година, пред дополнително да забави на само 2,2% следната година, што претставува околу 2,8 трилиони долари изгубено глобално производство во 2023 година.

Војната во Украина ги зголеми цените на храната и енергијата ширум светот, при што Русија е клучен глобален снабдувач на енергија и ѓубрива и двете земји главни извозници на жито за милиони луѓе ширум светот веќе се соочуваат со глад. Во меѓувреме, заклучувањата на Кина за Ковид-19 затворија големи делови од нејзината економија.

„Војната, товарот на високите цени на енергијата и храната, како и нултата политика на Ковид-19 од Кина, значат дека растот ќе биде помал, а инфлацијата ќе биде повисока и поупорна“, им рече на новинарите генералниот секретар на ОЕЦД, Матијас Корман на прес-конференцијата во седиштето во Париз.

Инфлацијата и шокот во снабдувањето со енергија го наведоа ОЕЦД да проектира годишниот економски раст да забави на околу 1,5% во САД оваа година и само 0,5% следната година. Групацијата очекува раст на економијата од 1,25% оваа година во 19-те земји кои користат евро валута, со ризици од подлабок пад во неколку европски економии во текот на зимските месеци и 0,3% во 2023 година.

ОЕЦД го истакнува сеништето на недостиг на енергија во Европа, откако Русија го намали снабдувањето со природен гас потребен за загревање на домовите, производство на електрична енергија и фабрики за електрична енергија. Недостигот може да ги зголеми цените на енергијата ширум светот и да ги принуди бизнисите да рационализираат, туркајќи многу европски земји во рецесија следната година, соопшти ОЕЦД.

Растот во Кина се очекува да падне на 3,2% оваа година. Освен во 2020 година кога се појави пандемијата, тоа ќе биде најниската стапка на раст во Кина од 1970-тите. Групата проектира дека ќе се зголеми благо до 4,7% следната година.

Се очекува инфлацијата постепено да се намалува во текот на следната година во повеќето земји од Групата 20, бидејќи централните банки продолжуваат да ги зголемуваат каматните стапки и глобалниот раст забавува. Се предвидува дека основната инфлација ќе се намали од 8,2% оваа година на 6,6% во 2023 година во економиите на Г-20, но тоа е сепак далеку над целите на многу централни банки од 2%. „Овие предизвикувачки економски ситуации ќе бараат смели, добро дизајнирани и добро координирани политики“, рече Корман.

ОЕЦД повика на краткорочна помош за луѓето кои се најповредени поради зголемувањето на цените, дополнителното зголемување на каматните стапки од централните банки, климатските политики кои следат по барањето на земјите по алтернативни извори на енергија и меѓународната соработка за зајакнување на снабдувањето со храна.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.