Тие дадоа 48 часа да ја преиспитаат одлуката, сметајќи дека не се единствените виновни за лошата епидемиолошка состојба.

Објавил: Рејхан Бајрами | 18 октомври, 2020 16:45

Околу 2.000 луѓе ќе изгубат работни места со затворање на локалите: Протестот на угостителите во Будва им даде на властите рок од 48 часа

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Членовите на Здружението на угостители на Будва се собраа на протест, од кој го повикаа Националното координативно тело (НКТ) за инфективни болести и Владата да ја преиспита одлуката за затворање на угостителските објекти.

Тие дадоа 48 часа да ја преиспитаат одлуката, сметајќи дека не се единствените виновни за лошата епидемиолошка состојба.

Тие исто така предупредија дека со затворање на локалите, околу две илјади луѓе ќе останат без работа.

Повеќе од 40 сопственици на ресторани, кафулиња и други угостителски објекти се собраа на протестот, одржан на плоштадот пред Стариот град, пренесе „Вијести“.

Институтот за јавно здравје синоќа објави дека стапката на инциденца на коронавирус во Будва, Улцињ, Цетиње, Колашин и Забjак е над 800 на 100.000 жители, што автоматски се префрла во „групата на ризични“ општини во кои од понеделник и во наредните 14 дена ќе има мерки, вклучително и забрана за работа со угостителски објекти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Целта е да се тестираат околу 50.000 луѓе што е можно поскоро, пред се оние граѓани кои имаат клинички симптоми на ковид-19.

АЛАРМАНТНА СОСТОЈБА ВО ХРВАТСКА: Починаа 45 лица за 24 часа, започна масовно тестирање во Загреб

Ситуацијата со вирусот корона не се олеснува ниту во Хрватска, бројот на смртни случаи...

Како што објави австриското МВР, околу 20 часот започнал терористичкиот напад во Виена со пукотници на шест места истовремено.

Најмалку едно лице убиено во терористички напад во Виена, се стравува за поголем број жртви

Неколку лица загинаа, а има и повредени во терористичкиот напад во центарот на Виена...

Шпанија минатата недела стана првата земја во Европа и шеста во светот која регистрирала милион случаи на заразени со Ковид-19.

Шпанија воведе вонредна состојба: Полициски час од 23 до 6 часот наутро

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе...

Тој исто така оцени дека само либискиот народ може да најде политичко решение за граѓанската војна во нивната земја, без присуство на странци на нивна територија, потенцирајќи дека Грција е подготвена да придонесе за мирната иднина на Либија.

МИЦОТАКИС: Турција има империјалистички фантазии, само либискиот народ може да најде решение за граѓанската војна, а не странците

По самитот Кипар-Египет-Грција во Никозија, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ја...