Паралелно, претседателот на Федерацијата на вработени во државните болници побара да се променат упатствата на Националната организација за јавно здравје и задолжителниот карантин за заразените да се зголеми од пет на десет дена.

Објавил: Мирко Бачиќ | 7 јануари, 2022 11:58

Околу 2.500 здравствени работници во Грција се во карантин поради ковид-19

Фото/Текст извор: ©магазин

Со сериозни проблеми и недостиг на персонал се соочуваат болниците во Грција, со оглед на тоа што околу 2.500 здравствени работници се во карантин поради зараза со ковид-19, според претседателот на Федерацијата на вработени во државните болници Михалис Јанакос, јави дописничката на МИА од Атина.

Говорејќи за грчката телевизија „Скај”, Јанакос рече дека од овие 2.500 лица, речиси половина, односно 1.200 здравствени работници се во областа Атика, поширокиот дел на Атина и се вон битката со пандемијата а 755 од нив се во неколкуте големи болници во Атина.

Паралелно, претседателот на Федерацијата на вработени во државните болници побара да се променат упатствата на Националната организација за јавно здравје и задолжителниот карантин за заразените да се зголеми од пет на десет дена.

Алтернативната министерка за здравство на Грција Мина Гага на прес конференција во средата рече дека поради брзото ширење на Омикрон,  зголемен е притисокот врз здравствениот систем и ќе започне мобилизација на приватни лекари за да помогнат во битката со ковид-19.

Освен голем број здравствени работници, според грчките медиуми, во карантин се и голем број полицајци, околу 2.000 лица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Од прегласна музика и голема изложеност на премногу бучна музика во кафиќите и дискотеките,младите се во голема веројатност дека можат да го изгубат својот слух.

Милијарда тинејџери во светот се во опасност да го загубат слухот поради гласна музика

Младите сакаат многу да слушаат гласна, па дури и прегласна музика и поради тоа околу...

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американската вредност во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела падна за 0,2 отсто, на 104,69 поени.

Еврото зајакна во однос на доларот

На светските пазари курсот на европската валута во однос на доларот порасна минатата...

Неизвршената група пресуди од страна на Бугарија повторно се најдоа на дневниот ред на Комитетот на министрите на Советот на Европа, по втор пат за една година и повторно констатацијата е иста – пресудите не се извршени.

Комитет на министри на СЕ: Бугарија да дозволи регистрација на здруженија на македонското малцинство

Бугарија повеќе да не го одбива регистрирањето на здруженија кои имаат за цел „признавање...

Според бугарска Нова ТВ, тројца од приведените се државјани на Молдавија, додека еден имал арапско потекло, но не е наведено кое.

Бугарија уапси пет лица под обвинение за логистика на терористичкиот напад во Истанбул

Пет осомничени лица за вмешаност во терористичкиот напад во Истанбул се приведени...