Вкупно 414 лица се фатени како возеле е-тротинети во пијана состојба, од кои 254 лица останале и без возачка дозвола, се вели во полициското соопштение, додека полициските патроли интервенирале во 32 случаи за да спречат пијани да возат електричен тротинет.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 октомври, 2019 10:49

Октоберфест: Одземени возачките на повеќе од 200 Германци поради возење на е-тротинети во пијана состојба

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото слободен печат

На стотици возачи на електрични тротинети им биле одземени озачките дозволи затоа што биле пијани за време на фестивалот за пиво во Минхен, Октоберфест соопшти Германската полиција.

Дури 414 лица кои возеле еектрични тротинети на пијано се фатени, а од нив 254 лица останале и без возачка дозвола, се вели во полициското соопштение. Полициските патроли интервенирале во 32 случаи за да спречат пијани да возат електричен тротинет.

Електричниот тротинет станува се попопуларно превозно средство како во светот така и кај нас. Мислењата се поделени во однос на тоа како тие влијаат на безбедноста во сообраќајот.
Нивната масовна употреба го изненади не само нашето туку и законодавството на Европската Унија. Во Белгија е дозволено тие да се движат на велосипедска патека, а на сообраќајна лента само доколку нема патека за велосипеди.

Во Германија, е-тротинетите, кои беа легализирани во јуни, се категоризираат како „моторизирани возила“.

Тоа значи дека нивните корисници подлежат на законска забрана за возење под дејство на алкохол.

Електричните тротинети имаат право да се движат со брзина од 20 км/ч, а може да ги управуваат лица од 14 години па нагоре.

Овој закон во Германија беше изгласан во мај, а со него е дозволено овие елетрични тротинети да се користат на јавни патишта.

Оваа вест беше од клучно значење за компаниите Bird Rides, Lime, и Volkswagen, компанија која пред брзо време се вкличи во овој бизнис.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Во инцидентот никој не бил повреден, а Борисов безбедно слетал јавува Спутнјик.

ДРАМА НАД СОФИЈА: Авионот на Борисов принудно слетал – Се расипа системот за слетување, пилотот со експресна реакција

Владиниот авион на Бугарија ФАЛКОН, со премиерот Бојко Борисов вчера морал принудно...

Протестот на Твитер доаѓа неколку денови откако Пирзада најавила дека го напушта шоубизнисот поради 18+ фотографиите и снимките кои се појавија на интернет. Додека во Пакистан многумина ја обвиниле за непримерност, на социјалните мрежи добива поддршка од сите страни на светот.

(ФОТО+18)Експлицитни фотографии се појавија од поп ѕвездата – колешките објавуваат голи фотографии во знак на поддршка

На социјалните мрежи неодамна се појавија голи фотографии од пакистанската поп ѕвезда...

Тој е на суд за злоупотреба и киднапирање на 11 жени и деца на возраст од 11 до 71 година. Тој ги извршил овие злосторства помеѓу 20 април и 5 мај годинава во повеќе градови. Мекејн беше фатен кога ја запознал мајката на двете деца, со која се возел до нејзината куќа, а потоа ја врзал за кревет.

УЖАС: СИЛУВАЛ БРАТЧЕ И СЕСТРИЧЕ ДОДЕКА МАЈКАТА БИЛА ВРЗАНА… СЛУШАЛА КАКО ВРИШТАТ: Манијакот после тоа киднапирал старица и тинејџерка и ги силувал во кола

За време на денешното судење на Американецот Џозеф Мекејн, осомничен е како сериски...

„Ние го направивме ракетниот комплекс Тополи-М, сега „јарс’“, за различни типови бази: За стационарни и за мобилни и за железнички - има насекаде една ракета“, рече Соломонов во интервју за Национална одбрана.

Рускиот воз на смртта сега е уште поопасен: Инсталирана му е ракета која дофрла до Америка

Рускиот академик и генерален инструктор на московскиот институт за термичко инженерство,...