Спасовски, Николовски и Анѓушев, според иформациите, се луѓето од најголема доверба на Заев.

Објавил: Перо Милчин | 20 октомври, 2019 20:27

ЗАЕВ ЈА НАПУШТА ПРЕМИЕРСКАТА ФОТЕЛЈА: Оливер Спасовски премиер на техничката Влада!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Актуелниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, најверојатно е изборот на Зоран Заев за премиер на техничката владата доколку лидерите постигнат договор за брзи предвремени избори, дознава Алфа.

Според информациите на Алфа, останатите луѓе на кои се потпира премиерот, односно би ги заземале клучните заменички позиции во Пржинската влада би биле поранешниот министер за земјоделие Љупчо Николовски и актуелниот вице-премиер Кочо Анѓушев. Кои заменички позиции би ги зеле, засега не е одредено.

Спасовски, Николовски и Анѓушев, според информациите, се луѓето од најголема доверба на Заев и изборот да ја контролираат техничката влада паднал на нив, додека крилото на вицепремиерката и министерската за одбрана Радмила Шекеринска би си ги задржало своите позиции, но не би биле клучните играчи за избори.

На паузата од средбата претседателот Стево Пендаровски во изјава за медиумите рече дека од сите политички партии, постои консензус Република Македонија што е можно поскоро да ги почне преговорите со Европската Унија.

Постигнат е консензус дека сакаме во ЕУ и не прифаќаме понуда поразлична од полноправно членство во ЕУ, а сега на ред е втората тема – предвремените избори, рече Пендаровски во изјава за медиумите после првиот дел од средбата.

“И после самитот во Брисел на кој земјава не доби датум за почеток на преговорите и покрај тоа што ги исполни сите услови, драго ми што сите лидери јасно кажаа дека ова е патот по кој треба да одиме. Никој нема проблем со новата методологија на Унијата” рече Пендаровски.
– Јас инсистирам на тоа дека мора да има консензус меѓу власта и опозицијата. Мојот првичен впечаток е дека таква согласност постои. Кај партиите на власт, кај премиерот и другите, не видов желба да го заобиколат тој пат на консензуално договарање за избори.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Јанева вчера попладне ја напушти „Шутка“ и со качулка на главата во полициска придружба беше пренесена во станот на нејзиниот син во близина на Клубот на пратеници во Скопје. Од таму, Јанева ќе го чека судењето закажано за 3 декември.

РУСКОСКА ЗГРМЕ ВО СУДОТ: По овој потег со Јанева ќе покренам финансиска истрага за судиите од Апелација!

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева обвинета во случајот „Рекет“ е...

Прво, за најкрупните криминални случаи во кои се вмешани и функционери, како што е “Рекет”, одлуките за притвор, ослободување од притвор, преформатирање на телефони, прикривање на докази, влијание врз сведоци и одлуките кој се треба или не треба да биде опфатен со истрагата, обвинителството и судот ги носат во тесна координација со премиерот во заминување Заев, што е деградирање на поделбата на власта и владеењето на правото.

Милошоски: Подобро Катица дома, отколку Заев во Аргентина

Пратеникот Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил напиша дека вчерашната одлука...

Тој тврди дека лицето кое пристигна од Шутка не е Јанева и дека се работи за уште една како што вели тој лага на Зоран Заев.

МИЛЕНКО: ТОА НЕ Е КАТИЦА-ЛАЖАТ таа е пренесена е со хеликоптер од Јасен во Грција во куќа на еден наш богаташ-политичар

Екс обвинителката Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот...