Митар Мириќ е познат српски фолк-пејач, кој е популарен ширум просторите на бивша Југославија

Објавил: Данаил Михајловски | 13 декември, 2018 12:01

Омилената од Стефчо Јакимовски “Не може нам нико ништа“ за кафанска тепачка во Бјеловар

Фото/Текст извор: ©магазин

Настанот се случил минатиот викенд, во хрватскиот град Бјеловар, во ноќниот клуб “Тилт“. Гостите вечерта ги забавувал српскиот фолк пејач Митар Мириќ, кој пее новокомпонирани фолк мелодии, но и препеви на народни српски, босански и хрватски песни.

Атмосферата била прилично загреана, многу гости, алкохол и разиграни весељаци. Но, на една од неговите најпопуларни песни, “Не може нам нико ништа, јачи смо од судбине“, се случила кулминацијата. 

Општинската полиција во Бјеловар го потврдила инцидентот, но соопштила дека сеуште трае истрагата и сослушувањето на очевидците за да се утврдат мотивите и главните предизвикувачи на тепачката. Но јавна тајна је дека Хрватите сеуште се „палат„ на српската музика тоа може да се види и по многубројните концерти во Хрватска

Имено, според порталот www.bjelovar.live , во ноќниот клуб биле присутни и неколку полицајци во цивил, од кои двајца не биле баш во добри односи со сопственикот на кафеаната. Тензијата меѓу нив била присутна цела вечер, но некаде околу 3 часот по полноќ, големата веселба и пеењето на рефрените на Митар Мириќ биле прекинати со општа тепачка, која траела околу 20тина минути. Во тепачката, во која потоа учество зеле 30тина гости, освен тупаници, летале и шишиња, пепељари и чаши.

Двајца гости биле повредени, а Митар Мириќ, за среќа спасил кожа бил евакуиран од кафаната после доаѓањето на полициската интервентна единица, која ја блокирала улицата пред локалот, привела дел од тепачите и ја смирила ситуацијата. Вилијам Дед, сопственик на локалот “Тилт“, во изјава за порталот директно ги обвинил полицајците во цивил за предизвикување на масовната тепачка во неговата кафана за време на концертот на Митар Мириќ.

Општинската полиција во Бјеловар го потврдила инцидентот, но соопштила дека сеуште трае истрагата и сослушувањето на очевидците за да се утврдат мотивите и главните предизвикувачи на тепачката. Како и да е, сепак српската фолк естрада сеуште е популарна во Хрватска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ноќен Клуб

- Тешко е да се опорави од зависноста од дрога. Сепак, можно е! Сепак, не користев хероин и немав такво влошување на организмот, мозокот. Но, како човек во сериозни години, кој има деца, сфатив дека тоа е болест и дека мора да се извлечам - изјави Лукас пред медиумите пред неколку години.

ДРОГА НА МУЗИЧКАТА СЦЕНА: Познатите со години во пеколот на наркотици- МАРИХУАНА, ХЕРОИН, КОКАИН, еве кој беше во канџите на опијатите!

Стефан Ѓуриќ Раста е само еден во низата јавни личности кои користеле дрога и тој не...

Поводот за ова вечерно журкање на Боркица е роденденот на еден скопски локал, кој се наоѓа во близина на станот каде таа живееше со експремиерот, а сегашен бегалец, Никола Груевски.

РАСПОЛОЖЕНА И СРЕЌНА СО ПРИЈАТЕЛИ: Боркица Груевска лумпува на забава во скопски локал(ФОТО)

Боркица Груевска, сопруга на екс лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски пред неколку...

Сме виделе жадиња на момачки вечери, на некои други свечености, ама на промена на име на држава, кога народ се чуствува изневерен, тоа ни на душман во сон нема да му падне

СКАНДАЛ : Градоначалник слави промена на име со полугола танчерка!

На социјалната мрежа Фејсбук осамна едно видео на кое се гледа како градоначалникот...