Задолжително заклучувајте ја вратата од апартманот во текот на ноќта и ништо не оставајте во автомобилите

Објавил: admin@magazin | 21 јуни, 2018 12:30

Омиленото летувалиште на Македонците е полно со крадци

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Туристите од Македонија, кои одат на одмор во Грција лесно може да бидат на мета на крадци кои ограбуваат по плажи и среде бел ден крадат автомобили.

Само во последните десетина дена забележани се повеќе вакви инциденти во Солун и Халкидики, а на мета на разбојници се најчесто туристите кои престојуваат во Касандра и Ситонија.

Задолжително заклучувајте ја вратата од апартманот во текот на ноќта и ништо не оставајте во автомобилите.

Често се случува автомобил да биде ограбен и на паркинзи на кои се наплаќа. Туристите треба да избегнуваат скриени места за паркирање, бидејќи истите им се добро познати на разбојниците.

Туристите треба да водат и сметка за документите кои ги носат со себе, а најсигурно е своите работи да ги остават во хотели кои нудат сефови.Доколку се случи некоја непријатност, а туристите не знаат јазик, најдобро е да повикаат претставник од туристичката агенција кој ќе повика полиција, а во случај да е украден пасош, тогаш и конзуларно претставништво. Агенцијата не ги плаќа трошоците на обиен автомобил, бидејќи за тоа се задолжени осигурувачки куќи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Во периодот јануари-август Албанија забележа рекорден број од 7. 190. 410 туристи што е 27 осто повеќе споредено со истиот период 2022 година.

Во Албанија за осум месеци рекорден број од околу 7,2 милиони туристи

Албанија во изминатите осум месеци од годинава забележа рекорден број од околу 7,2 милиони...

Монако е име на државата и на единствениот град во државата. Оваа држава е позната по ниските даноци, па така богати странци сочинуваат околу 84% од населението.

МОНАКО – земјата со најмногу милијардери!

Монако е популарно живеалиште кај милијардерите, па така земјата стана водечка во...