Екипите на Ј.П Македонија пат работат на расчистување на одронот и нормализирање на сообраќајот.

Објавил: Сара Фемина | 8 декември, 2019 10:25

ОПАСНОСТ НА ПАТОТ: Поради одрон блокиран патот Маврови Анови – Дебар

Фото/Текст извор: ©фото: сител магазин.мк

На патниот правец Маврови Анови – Дебар кај с.Сенце од 06.50ч. сообраќајот за возила е во прекин поради одрон на патот, соопшти ЈП Македонија пат.

Од утрово од 9 часот заради одрон на патот, сообраќајот се одвива отежнато, по наизменично една сообраќајна лента.

Дежурните екипи кои се задолжени за одржување на патиштата, работат на расчистување на патот и нормализирање на сообраќајот по двете коловозни ленти.

Опасноста од нови одрони и понатаму останува, затоа се препорачува зголемено внимание прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација посебно на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на магла и можност од појава на одрони.

Ова посебно се однесува за делниците Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Виница-Берово и Кочани-Делчево.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Со овие градежни зафати на „Орце Николов“ ќе бидат опфатени 7.182 метри квадратни, крајот на работите е предвиден кон средината на јули. Целиот зафат ќе чини 64,8 милиони денари што се обезбедени од Буџетот на Општина Центар.

Реновирањето на една од најголемите градски артерии носи зеленило, пешачки зони и нов урбан простор

Премиерот Зоран Заев придружуван од градоначалниците на Град Скопје и Општина Центар...

По состанокот, Николовски и Сугарески информираа за заклучоците од состанокот и реализација на мерките од Планот за борба против корупција.

Средба Николовски – Сугарески: Преку дигитализација и елиминирање на човечкиот фактор до помала корупција на граничните премини

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за борба против...

Nordwind Airlines, една од најголемите руски авиокомпании, ќе почне со летови од московскиот Меѓународен Аеродром Шереметјево до Меѓународниот Аеродром Скопје, од 21-ви мај 2021 година, воспоставувајќи нова редовна директна авиолинија помеѓу двата главни града, најавува ТАВ Македонија.

ТАВ НАЈАВУВА: НОРДВИНД ЕРЛАЈНС ОТВОРА РЕДОВНА АВИОЛИНИЈА СКОПЈЕ – МОСКВА

ТАВ НАЈАВУВА: НОРДВИНД ЕРЛАЈНС ОТВОРА РЕДОВНА АВИОЛИНИЈА СКОПЈЕ – МОСКВА Авиобилети...

Министерот Бочварски и директорот Рустеми го посетија и контролниот центар за електронска наплата на патарина – Петровец каде се разговараше за модернизација на патарините и на Коридор 8!

Бочварски: Интензивно ја градиме третата лента на автопатската делница Катланово-Петровец

Третата лента на автопатската делница Петровец – Катланово се гради со силен интензитет....