Забележани се екстремни температури, а највисоката е измерена во главниот град на Ајова, Де Мојн, каде биле регистриран 48,3 Целзиусови степени, пренесува „ABC“

Објавил: Валерија Петрова | 20 јули, 2019 21:03

ОПАСНО ПО ЖИВОТ ВО САД: Загрозени 200 милиони луѓе, температурите преминуваат над 48 степени

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Опасен топлотен бран го зафати централниот дел и источниот дел на САФ, а загрозени се повеќе од 200 милиони луѓе.

Забележани се екстремни температури, а највисоката е измерена во главниот град на Ајова, Де Мојн, каде биле регистриран 48,3 Целзиусови степени, пренесува „ABC“

 

Издадени се предупредувања во повеќе сојузни држави – од Канзас до Охајо и од Северна Каролина до Њу Хемпшир.

Се очекува во текот на  денешниот ден да биде најтопол во одделни градови. Во Њујорк и Филаделфија се очекуваат најтоплите денови од 2012 година наваму, а во Вашингтон температурата ќе надмине 38 степени за прв пат по 2016 година.

Метеоролозите предвидуваат намалување на температурите на почетокот од следната недела, кога ќе се спуштат на околу 26 степени.

Како што пренесува „ABC“ наглото разладување би можело да донесе и силни бури.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

Во протестите либанските безбедносни сили употребија солзавец, водени топови и гумени куршуми за да ги растераат антивладините демонстранти во Бејрут за време на протестите.

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО БЕЈРУТ: Жестоки тепачки помеѓу демонстранти и полицијата- повеќе од 40 повредени

Демонстрациите започнаа во саботата и траеја се до неделата утрото. Денешните судири...

Како што објавија медиумите наводно тогаш за прв пат српската премиерка проговорила за родениот син. Таа раскажала колку многу промени настанале откако станала родител .

Српската премиерка прв пат јавно проговори за синот – открива како ја променило родителството

Пред неколку месеци српската премиерка Ана Брнабиќ со својата партнерка Милица го...

Орбитите на сите планети и многу други тела во нашиот Сончев Систем се под влијание на гравитацијата на Сонцето и се резултат од постојаното вртење кон него.

Знаете ли што би се случило ако сонцето исчезне на една секунда?

Доколку мислите на видливоста, би имале секунда на темнина. Тоа е сè. Од друга страна,...

Земјотресот бил регистриран ноќеска во 1.18 часот во Албанија а епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана.

Тлото не престанува да се тресе- нов силен земјотрес ја погоди Албанија

Нов силен земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтрер, ја погоди Албанија. Земјотресот...