Дури три деца на возраст од пет и 15 години имаа тешка клиничка слика во последните две недели поради ковид 19 и беа ставени на респиратор во УДК Тирчова, додека едно 14-годишно момче во моментов е на респиратор на КБЦ „Драгиша Мижовиќ“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 август, 2020 10:05

ОПАСНО! Се поголем бројот на деца кои завршуваат на респиратор!

Фото/Текст извор: ©курир.рс

Вториот удар на коронавирусот ги погодува дури и најмладите, во претходните две недели три здрави деца беа на механичка вентилација во Тирсова, додека во „Мичовиќ“ се уште е 14-годишниот спортист.

Во вториот напад во Србија, Коронавирусот навистина ја напаѓа помладата популација, а ги достигна и најмладите!

Дури три деца на возраст од пет и 15 години имаа тешка клиничка слика во последните две недели поради ковид 19 и беа ставени на респиратор во УДК Тирчова, додека едно 14-годишно момче во моментов е на респиратор на КБЦ „Драгиша Мижовиќ“.

Особено е алармантен фактот што овие деца биле целосно здрави пред инфекцијата.

Инаку според последната студија објавена во медицинското списание JAMA Pediatrics, процентот на генетски материјал на корона вирусот во носот на децата до пет години е за 10 до 100 пати поголем отколку кај постарите деца и кај возрасните. Сосема малите деца би можеле да бидат важни преносители на вирусот меѓу населението, се вели во студијата.

Во перодот од 23 до 27 април научниците земале примерци од носот на 145 пациенти кои боледувале од полесна до умерена форма на КОВИД-19 и до една недела од појавата на првите симптоми кај тие луѓе.

За потребите на студијата, пациентите биле поделени во три категории: 46 деца помали од 5 години, 51 дете од 5 до 17 години и 48 возрасни од 18 до 65 години.

Резултатите покажале дека во носните шуплини кај најмалите деца биле најдени 10 до 100 пати поголема количина САРС-КоВ-2 отколку во другите групи.

Лабораториската студија докажала дека што поголем генетски материјал е присутен, тој е позаразен. 

 
 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Според најновите податоци, над 70.000 Срби престојуваат во соседната крајбрежна држава, а по жалбата на Кризниот штаб поради тешката епидемиолошка состојба, повеќето од нив се решиле да се вратат.

Србите ја блокираа границата со Црна Гора: Српските туристи масовно се враќаат дома

Од утрово има огромна гужва на граничниот премин Јабука со Црна Гора, а десетици возила...

Тој исто така изјави дека само со целосно учество, одговорност и соработка, „можеме да ја зајакнеме довербата и напредокот кон целта највисоките вредности на демократијата да бидат реалност на секој поединец“.

СЕ ОГЛАСИ ЃУКАНОВИЌ: Изборите покажаа дека Црна Гора го разбира процесот на демократија!

Неодамнешните парламентарни и локални избори го потврдија напредокот во демократскиот...

Имено доктор Глиќиќ е една од оние кои не веруваат во нештото додека не е научно докажано, па така таа избегнуваше било какви прашања поврзани за теми кои научно не се докажани.

Д-р Глигиќ: Никој кој чува мачка не се заразил од коронавирус!

Истакнатата српска докторка, виролог Ана Глигиќ во едно гостување посочи дека не е...