Се бунеа пратениците од ВМРО ДПМНЕ, но Џафери го поништи и и дозволи процедурално на Поповска да се обрати, веднаш по неа говореше и пратеникот Ферид Мухиќ.

Објавил: Перо Милчин | 16 февруари, 2020 12:56

ОПОЗИЦИЈАТА ИЗВИКУВА “КРИМИНАЛЦИ КРИМИНАЛЦИ”: Изгласан Законот за ЈО

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Изгласан Законот за Јавното обвинителство со 80 гласа ЗА, шест Против и без воздржани.

На почетокот од Седницата изгласаа само 74 пратеници, по што претседателот Џафери го поништи, бидејќи како што рече, не видел дека пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ, побарала процедурално да говори.

Мухиќ ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

– Интегритетот е столб на државата. Најлесно се расипува интегритетот. Не плашете се онаму каде завршува стравот почнува слободата- рече Мухиќ.

По неговата дискусија Џафери повика пратениците да гласаат по што пратениците го донесоа Законот за јавното обвинителство со 80 гласови „за“ и 6 гласови „против“.

Веднаш потоа на говорницата излезе пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Мицевски и почна да вика „криминалци, криминалци“. 

Ова е класично кршење на деловник, на Устав. Констатиравте дека второто гласање е завршено и дека законот е донесен. Срамота е ова што го правите“, изјави координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Закони

Нема компромис кога е здравјето на граѓаните во прашање, мерките мораме сите да ги почитуваме, само така ќе си ги спасиме народот и државата, порача Спасовски.

Од утре вечер се воведува полициски час во Република Македонија!

Од утре во Република Македонија се воведува полициски час, соопшти премиерот Оливер...

Вонредна состојба се прогласува за 30 дена, а доколку не помине опасноста таа се продолжува секои наредни 30 дена од страна на претседателот на Републиката, рече Каракамишева.

КАРАКАМИШЕВА: Што е разликата меѓу кризна и вонредна состојба?

Професорката по уставно право, Тања Каракамишева на Социјалните мрежи објасни што...

Состојбата сега е таква што не е само епидемија во прашање, туку нешто итно, светска пандемија. Нашиот Устав предвидува како да се постапува во конкретни ситуации, но од друга страна, нуждата ги менува законите.

Вонредната состојба трае само 30 дена, треба да се размисли за враќање на Собранието

Поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски, за Слободен печат, потенцира...

Во меѓувреме регионалните медиуми објавија дека станува збор шверцерски канал преку кој требало 1,3 тони кокаин да се префрлат прво во Словенија, па понатаму во европските земји.

Запленетиот кокаин бил дел од поголемо количество дрога со потекло од Kолумбија

Кокаинот кој вчера вечерта бил откриен во селото Крушопек бил сокриен во пратка со...