Сè уште не е познато што е украдено од црквата, бидејќи полицијата не ја завршила истрагата, но Бошковиќ вели дека црквата во последно време била ограбена дури седум пати.

Објавил: Владо Марин | 10 октомври, 2020 19:57

Ограбена црквата во која што се крстил Свети Василије Острошки!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Црквата Свети Никола во селото Мркоњич, близу Требиње во Република Српска, каде што беше крстен Свети Василиј Острошки, по седми пат повторно е ограбена.

Грабежот го забележал претседателот на црковниот одбор на Мркоњиќ, Раде Бошковиќ, кога утрово дошол да ја исчисти црквата, бидејќи денес се евхаристија и голем број верници ги посетуваат гробиштата во близина на црквата од раните утрински часови!

Чудата на гробот на Св. Василиј се безбројни. Кон неговите мошти притекнуваат и христијаните и муслиманите и наоѓаат исцеленија во најтешките маки и болести. Секоја година на Педесетница во Острог станува голем народен собир.

Сè уште не е познато што е украдено од црквата, бидејќи полицијата не ја завршила истрагата, но Бошковиќ вели дека црквата во последно време била ограбена дури седум пати.

Тој изјавил дека крадецот искршил две брави.

„Покрај црквата, се наоѓа и гробот на Ана Јовановиќ, мајката на Свети Василије”, рече Бошковиќ.

Манастирот Острог во текот на целата година е најпосетено светилиште во Црна Гора, а после Христовиот гроб и Светата гора, ова е третото најпосетено светилиште во христијанскиот свет.

Причината за тоа се бројните чуда кои што се случуваат во ова карпесто црквено здание. Од тие безбројни исцеленија мал број е запишан и објавен пред минатата светска војна. Манастирот Острог се смета дека претставува вистинско место за одмор на душата и пронаоѓање на Бога во себе си. Дури и самиот пат и пристапот до ова свето место претставува вистински предизвик.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Самоизолацијата може да се прекине само по пет дена со прикажување негативен тест или потврда за вакцинација.

Германија ги заострува мерките, од денеска задолжителна самоизолација по влез во земјата

Германија ја рангираше Хрватска меѓу земјите со висок епидемиолошки ризик, што значи...

Лозан Панов и Марија Касимова-Моасе, предложени од иницијативниот комитет за претседател и потпретседател и поддржани од Демократска Бугарија, исто така, добија регистрација од ЦИК во постапка на недовршена верификација на потписите на кандидатската листа.

Рекордни 24 претседателски кандидати за изборите во Бугарија на 14 ноември

Рекорден број од 24 кандидати од партии, коалиции и иницијативни комисии се регистрирани...

Почнувајќи од денеска, 10 октомври, Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување за нашите државјани на нејзината територија, објави на Фејсбук шефот на дипломатијата, Бујар Османи.

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија! Почнувајќи од денеска, 10 октомври,...