Тој ги повика Унгарците да се придржуваат кон карантинските мерки за време на велигденските празници, да избегнуваат собири и да одржуваат физичка дистанца.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 април, 2020 12:15

Орбан ги продолжи мерките за заштита во Унгарија: Можете да излегувате само на работа и во продавница!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, на кој неодамна им беа продолжени овластувањата за вонредни состојби, рече дека мерките за карантин, воведени во март за борба против ширењето на коронавирусот, се продолжуваат понатаму.

Мерките за карантин, за кои е забрането излегување освен да одат на работа, да купуваат основни намирници или да вежбаат, требаше да трае до 11 април.

„Ние ги прошируваме ограничените мерки за движење и ги прошируваме на неодредено време“, рече Орбан. Премиерот на Унгарија рече дека секоја недела овие мерки ќе бидат разгледувани во согласност со сегашната состојба.

Тој ги повика Унгарците да се придржуваат кон карантинските мерки за време на велигденските празници, да избегнуваат собири и да одржуваат физичка дистанца.

Премиерот ги овласти градоначалниците да преземат порестриктивни мерки, доколку е потребно.
Виктор Орбан доби проширени овластувања од парламентот минатата недела по усвојувањето на законот со кој се дозволува владата да управува со земјата со регулатива и да овековечи вонредна состојба без претходно да се консултира со парламентот.

Европската унија, САД и многу други земји ги повикаа унгарските власти да се воздржат и да го почитуваат владеењето на правото, изразувајќи загриженост дека ваквите овластувања би можеле да ги поткопаат суштинските принципи на демократијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот на граничната полиција Антон Златанов.

Во Бугарија од вечерва се забранува влез на автомобили со руски регистерски таблички

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски...

Премиерот Орбан додаде дека ќе се докаже дека Унгарија била во право за војната во Украина и дека Западот не успеал мирно да ја процени ситуацијата на теренот.

Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира...

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да формира нова влада оваа недела - нешто што претходно се сметаше дека е осудено на неуспех со оглед на недостигот на парламентарна поддршка.

Зошто лидерот на шпанските конзервативци е далеку од премиерската функција без разлика на неговиот успех на изборите.

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да...