Двајца ирански студенти претходно биле идентификувани од страна на Орбан како лица дека го донеле вирусот корона во Унгарија.

Објавил: Мартин Попоски | 16 април, 2020 13:34

ОРБАН ГИ ПРОТЕРУВА ИРАНСКИТЕ СТУДЕНТИ: Ги обвини дека го ширеле и донеле вирусот во Унгарија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Унгарија ќе протера 14 ирански државјани обвинети за кршење на правилата за спроведување на коронаторот, пренесува АФП. Одлуката на унгарската влада беше остро критикувана од властите во Техеран.

Сите Иранци студираат во Унгарија, некои имаат стипендии од унгарската влада, но според унгарската полиција полковник Роберт Киш, „тие се однесуваа на целосно асоцијален и насилен начин“, пренесува РТЦГ.

Двајца ирански студенти претходно биле идентификувани од страна на Орбан како лица дека го донеле вирусот корона во Унгарија.

Иран ја опиша одлуката на унгарската влада како „длабоко разочарувачка“.

По 2015 година и иранскиот нуклеарен договор, Унгарија се доближи до Техеран и го удвои бројот на стипендии за ирански студенти во тој период.

Во исто време, со Иран беше потпишан договор за нуклеарна соработка, потсетува АФП.

Агенцијата, исто така, цитира изјава на неименуван западен дипломат во кој се тврди дека Орбан започнал да ги разладува односите со Техеран откако американскиот претседател Доналд Трамп се повлече од нуклеарниот договор. Орбан исто така беше единствениот државник на ЕУ кој јавно ја изрази својата желба Трамп да ја победи трката за американски претседател, потсетува агенцијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот на граничната полиција Антон Златанов.

Во Бугарија од вечерва се забранува влез на автомобили со руски регистерски таблички

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски...

Премиерот Орбан додаде дека ќе се докаже дека Унгарија била во право за војната во Украина и дека Западот не успеал мирно да ја процени ситуацијата на теренот.

Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира...

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да формира нова влада оваа недела - нешто што претходно се сметаше дека е осудено на неуспех со оглед на недостигот на парламентарна поддршка.

Зошто лидерот на шпанските конзервативци е далеку од премиерската функција без разлика на неговиот успех на изборите.

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да...