„Во последните десет години научивме дека Европа не е во Брисел“, вели унгарската новинска агенција МТИ.

Објавил: Перо Милчин | 17 февруари, 2020 7:23

Орбан одржа лекција на уморната “Бриселска елита”: Некогаш мислевме дека Европа е наша иднина(видео)

Фото/Текст извор: ©Foto: EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN POOL MANDATORY CREDI магазин.мк

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, во изјава пред нацијата рече дека Будимпешта не мора да ја сака „уморената бриселска елита“, истакнувајќи дека Унгарија е иднината на Европа.

„Во последните десет години научивме дека Европа не е во Брисел“, вели унгарската новинска агенција МТИ.

„Во минатото мислевме дека Европа е нашата иднина, но денес знаеме дека сме иднина на Европа“.

Орбан долго време не се согласува со Брисел и ги напаѓа и ЕУ и Европската народна партија (ЕПП), во кои неговата партија Фидес е суспендирана.

„Имаме проблеми со ЕУ и овие проблеми произлегуваат од поинаков пристап кон тоа како се гради Европа“, рече Орбан на европската екстремно десничарска конференција на почетокот на февруари во Рим.

Европскиот парламент ја критикуваше Унгарија оваа година за владеење на правото во земјата. Партијата Фидес Орбана е суспендирана од Европската народна партија (ЕПП) уште од март 2019 година. Суспензијата е продолжена оваа година.

Орбан исто така изрази задоволство што Унгарија најде „заедничка основа“ со соседните земји, Хрватска, Словачка, Словенија и Србија и е во состојба да влезе во поширока соработка и сојузи со нив.

„Историјата уште еднаш им даде можност на луѓето од Централна Европа да изградат нов сојуз заснован на нивните национални интереси, што ќе ни овозможи да се одбраниме од заканите и од исток и од запад“, рече унгарскиот премиер.

Тој посочи дека фактите покажуваат дека последната декада претставува најуспешните десет години во последните сто години од унгарската историја.

Тој, исто така, рече дека „правата на насилните криминалци станаа поважни за носителите на одлуки отколку граѓаните што ги почитуваат законите“.

„Тие се подготвени да ги бранат сторителите наместо жртвите“, рече тој. „Овој опасен феномен сега достигна и Унгарија и ние сме во сериозни дискусии и меѓународни спорови“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

- Русија мора да биде принудена да го почитува меѓународното право и да престане со агресивните активности и активности насочени кон монополизирање на енергетската ситуација во Европа. Додека не го направат тоа, нема да бидат партнер, прво треба да се однесуваат како нормална држава. Тие сакаат да го прошират своето влијание, а денеска разговарав со Ѓукановиќ за тоа. За агресијата во Украина, обидите за дестабилизација на ситуацијата во БиХ, Косово... Треба да го запреме тоа и тоа беше тема на разговорот и пред се прашањата што му ги поставив на претседателот како личност која ја познава политиката во регионот и ја знае ситуацијата совршено, во најситни детали - рече тој е Дуда.

Ѓукановиќ вели дека сме сведоци на значителен пустош на општествата од Западен Балкан.

- Ова е последица на отсуството на попроактивна политика за проширување на ЕУ, но и искористување на тој простор од деструктивната политика на Русија. Мислам дека тоа е нешто што не обврзува да се обидеме да го спречиме идното оддалечување на регионот од евроатлантскиот автопат. Русија се обидува да ги врати правилата на политиката на Студената војна преку ревизија на историјата и да го искористи правото да одлучува за судбината на другите - смета Ѓукановиќ.


Тој смета дека Европа минува низ историски тест.

- Или ќе го запреме агресорот и потоа ќе го казниме со политичката и правната казна што следува по тој што убива народ. Или ќе им ја отвориме вратата на идните агресори. Затоа мислам дека ова е историско судење - посочува Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ бара казна за Русија: Или Европа ќе го запре агресорот или ќе ги отвориме вратите за идните агресори

Правото што Црна Гора го бараше со враќање на независноста и слободно избирање на својот...

Меѓу самостојните надлежности во Швајцарија спаѓаат здравството, социјалата, редот и мирот и образованието, и данокот.

Сите зборуваат за Швајцарија а многу малку знаат за Вестфалскииот мир

Швајцарија е поделена на 26 кантони — сојузни единици што ја сочинуваат државата. Од...