Орбан претходно изјави дека европските земји „како месечари на покривот“ постојано балансираат на работ на војна со Русија.

Објавил: Македонка Димкин | 24 мај, 2023 9:16

Орбан: Украина не може да победи без директно учество на војската на НАТО

Фото/Текст извор: ©Спутник

Украина не може да победи на фронтот без директно учество на силите на НАТО и затоа наместо да ескалира конфликтот, тој треба да се реши по мирен пат, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

„Со оглед на тоа што НАТО не е подготвен да испрати војници, очигледно е дека кутрите Украинци немаат шанси да победат. Мојот став, кој секогаш го сугерирав, е дека наместо уште повеќе да се обидуваме да влеземе во војната, треба да ја запреме ескалацијата и да се залагаме за мировни преговори“, рече Орбан, говорејќи на економски форум во Катар, пренесува Спутник.

Орбан претходно изјави дека европските земји „како месечари на покривот“ постојано балансираат на работ на војна со Русија.

Претходно, унгарската влада исто така постојано објави дека е подготвена да обезбеди посреднички услуги за решавање на конфликтот во Украина и да ја понуди Будимпешта како место за преговори.

Орбан нагласи дека Унгарија ги поддржува сите мировни планови и сродни иницијативи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Политика

Гласачите на СДСМ не ја поддржуваат политиката на СДСМ и тоа го покажуваат и независни анкети, додека ставот на ВМРО-ДПМНЕ за барање гаранции дека нема да има друго вето со тоа што уставните измени ќе стапат на сила пред влегувањето во ЕУ има широка поддршка, вели Стефан Андоновски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „24 анализа“.

- Какви било договори можат да се менуваат и дополнуваат, оттука не гледам причина зошто не би можел да се промени и овој договор со Бугарија, вели Андоновски и појаснува дека одговорот на предлогот на СДСМ веднаш да почнат уставни измени одговорот на ВМРО-ДПМНЕ е може, под услов тие измени да важат по десетина години.

- Лага на ВМРО-ДПМНЕ е дека Македонија преговата за влез во ЕУ со Бугарија. Ние преговараме со ЕУ за влез во ЕУ и тоа преговараме на македонски јазик. Нам ни е битно уставните измени да се изгласаат сега за да може да се продолжи со вториот меѓувладин состанок со ЕУ, вели Миле Талевски од СДСМ.

24 анализа: ВМРО-ДПМНЕ бара гаранции, СДСМ потенцира дека без уставни измени нема влез во ЕУ

Гласачите на СДСМ не ја поддржуваат политиката на СДСМ и тоа го покажуваат и независни...

ремиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба.

dobivaj vesti na viber
Како што соопштија од владината прес-служба, на средбата ќе се разговара пред сѐ за уставните измени со цел продолжување на европската интеграција, како и за пристапот на државата, институциите и сите политички чинители во насока на градење и одржување на добрососедски односи со сите наши соседи.

По завршувањето на средбата, предвидени се изјави за медиумите.

Претходно неделава, Мицкоски го повтори партискиот став дека нема да поддржи уставни измени по бугарски диктат.

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во...

Пратеникот Мисајловски нагласи дека ваквиот начин на носење на закони за коридорите ќе отвори пандорина кутија во иднина а покрај тоа и целата фела е против, коморите се против, и сите бараат јавна дебата а владата бега од јавна дебата.

Мисајловски: Власта сака да го суспендира законот за градење, целата фела е против, коморите се против, владата СПИЕ

Да направам споредба со неколку други автопати и слични договори за автопати. Првата...