Кризата нема да заврши пред крајот на 2021 година“, рече Орбан, пренесува агенцијата МТИ.

Објавил: Перо Милчин | 21 декември, 2020 22:19

ОРБАН: Унгарскиот здравствен систем е подготвен да се бори против коронавирусот во текот на 2021 година

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Со сегашната здравствена состојба, унгарскиот здравствен систем е подготвен да се бори против вирусот корона во текот на 2021 година, изјави денеска премиерот на Унгарија, Виктор Орбан.

Кризата нема да заврши пред крајот на 2021 година“, рече Орбан, пренесува агенцијата МТИ.

Тој додаде дека може да има нешто полесни периоди по првиот круг на вакцинација и дека ситуацијата ќе се подобри по масовната вакцинација, „но ќе требаат уште 12 месеци за работите да се вратат во нормала“.

Орбан го ангажираше Золтан Јенеј, од Универзитетот во Печ, како директор на новото тело за борба против вирусот корона, а тој ангажираше уште четворица заменици.

Премиерот на Унгарија им се заблагодари за преземањето одговорност во најтешките моменти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

- Русија мора да биде принудена да го почитува меѓународното право и да престане со агресивните активности и активности насочени кон монополизирање на енергетската ситуација во Европа. Додека не го направат тоа, нема да бидат партнер, прво треба да се однесуваат како нормална држава. Тие сакаат да го прошират своето влијание, а денеска разговарав со Ѓукановиќ за тоа. За агресијата во Украина, обидите за дестабилизација на ситуацијата во БиХ, Косово... Треба да го запреме тоа и тоа беше тема на разговорот и пред се прашањата што му ги поставив на претседателот како личност која ја познава политиката во регионот и ја знае ситуацијата совршено, во најситни детали - рече тој е Дуда.

Ѓукановиќ вели дека сме сведоци на значителен пустош на општествата од Западен Балкан.

- Ова е последица на отсуството на попроактивна политика за проширување на ЕУ, но и искористување на тој простор од деструктивната политика на Русија. Мислам дека тоа е нешто што не обврзува да се обидеме да го спречиме идното оддалечување на регионот од евроатлантскиот автопат. Русија се обидува да ги врати правилата на политиката на Студената војна преку ревизија на историјата и да го искористи правото да одлучува за судбината на другите - смета Ѓукановиќ.


Тој смета дека Европа минува низ историски тест.

- Или ќе го запреме агресорот и потоа ќе го казниме со политичката и правната казна што следува по тој што убива народ. Или ќе им ја отвориме вратата на идните агресори. Затоа мислам дека ова е историско судење - посочува Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ бара казна за Русија: Или Европа ќе го запре агресорот или ќе ги отвориме вратите за идните агресори

Правото што Црна Гора го бараше со враќање на независноста и слободно избирање на својот...